3 ważne zmiany w PolyScope 5.13

08.02.2023 Informacje produktowe / Robotyzacja
3 ważne zmiany w PolyScope 5.13
Wizerunek autora
Producent: Universal Robots

Ostatnia wersja PolyScope (5.13), oprogramowania dedykowanego cobotom Universal Robots, przyniosła dużo usprawnień, które docenią operatorzy robotów. Aktualizacja wprowadza między innymi możliwość:

  • dodawania opisów do zmiennych,
  • wyświetlania ulubionych zmiennych
  • nowy układ przycisków sterujących, zwiększających ergonomię pracy.

Nowa wersja PolyScope jest do pobrania ze strony producenta, a poradnik instalacji można znaleźć w naszym centrum wiedzy.


1. Nowe przyciski do uruchamiania i zatrzymywania programu

Jedną z pierwszych rzeczy, które uda Wam się zauważyć, podczas pracy z nowym PolyScope będzie zmiana umiejscowienia przycisków sterujących. Uruchomienie, wstrzymanie i zatrzymanie programu dostępne są teraz pod znacznie większymi przyciskami. Od teraz łatwiej będzie można pracować z robotem korzystając z rękawiczek, bądź w sytuacjach, gdy nasze ręce są ubrudzone.

Rysunek 1. Zwiększone przyciski uruchomienia, wstrzymania i zatrzymania programu


2. Węzeł „Konfiguracja zmiennych” i nowe okno zmiennych instalacyjnych

W Polyscope 5.13, węzeł „Konfiguracja zmiennych” jest domyślnie dodany przed Programem głównym robota. Zastępuje on konfigurowalny węzeł „Początkowe wartości zmiennych” dostępny w poprzednich wersjach oprogramowania.

W oknie konfiguracji możemy do każdej zmiennej przypisać Opis, który będzie jej od tej pory towarzyszył. Pomoże on operatorowi w sytuacjach, gdy sama nazwa niedostatecznie opisuje naszą zmienną. Kolejną funkcją, która została wprowadzona w najnowszej wersji PolyScope jest dodawanie zmiennych do ulubionych, korzystając z zaznaczenia opcji "Ulubiona zmienna". Po wybraniu tej opcji, na liście zmiennych będzie ona opatrzona gwiazdką i dostępna na ekranie głównym.
Takie same opcje znajdziemy w świeżo przeprojektowanym węźle „Zmienne” w zakładce Instalacja.

Należy pamiętać, że zmienne instalacyjne od wersji PolyScope 5.13 przechowywane są w innym formacie. Może to skutkować problemami z programami stworzonymi w PolyScope 5.13, ale uruchamianymi na wcześniejszych wersjach oprogramowania.
Przechodząc z poprzednich wersji na najnowszą, plik ten jest automatycznie aktualizowany, więc taki problem nie będzie występował.


Rysunek 2. Przeprojektowany węzeł "Konfiguracja zmiennych".


3. Przeprojektowana karta "Uruchom" i zakładka "Pomoc"

Zmiany nie ominęły również karty "Uruchom", czyli domyślnego ekranu na panelu uczenia oraz zakładki "Pomoc".

W najnowszej wersji systemu mamy możliwość filtrowania ulubionych zmiennych. Dzięki temu otrzymujemy dostęp do najważniejszych zmiennych, które  będą widoczne przez cały czas naszej pracy. Dodatkowo, opisy wprowadzone przy konfiguracji dostępne są również i w tej sekcji, dzięki czemu operator ma większe możliwości śledzenia procesu, wykonywanego przez cobota.



Rysunek 4. Lista zmiennych bez i z zaznaczoną opcją "Pokaż tylko ulubione zmienne" 

Usprawniona została również zakładka "Pomoc", dostępna w Menu Hamburger -> Pomoc. Producent, w ramach zunifikowania zakładki, postawił na kod QR, który po zeskanowaniu prowadzi na stronę pomocy Universal Robots. Witryna pozwala na wyszukiwanie interesujących nas zagadnień i zwraca najbardziej dopasowane wyniki w podręcznikach.


Rysunek 5. Zakładka Pomoc prezentuje również informacje o wersji oprogramowania, numerze seryjnym oraz wersji robota.


Podsumowanie

Oprogramowanie Polyscope przechodzi stopniową ewolucję, która poprawia jakość korzystania z panelu dołączonego do cobota UR. Oprócz zmian, które widać na pierwszy rzut oka, Universal Robots cały czas dopracowuje działanie systemu, poprawia kwestie związane z bezpieczeństwem i spełnia prośby klientów, dodając nowe funkcje.


Wszystkie zmiany z każdej wersji PolyScope możesz prześledzić bezpośrednio na stronę producenta cobotów Universal Robots.
Jeżeli zainteresował Cię temat robotów współpracujących i masz jakieś pytania, prosimy o kontakt na roboty@elmark.com.pl – na pewno Ci pomożemy!

 Zapytaj o audyt

 

Skontaktuj się ze specjalistą Elmark

Masz pytania? Potrzebujesz porady? Zadzwoń lub napisz do nas!