Strona ta jest wprowadzeniem do serii kursów mających na celu przybliżenie programowania sterowników PLC od Unitronics. Przedmiotem zamieszczonych tutaj lekcji będą sterowniki PLC serii Vision oraz Samba, których konfiguracja przebiega w środowisku VisiLogic.
Przegląd sterowników Vision i Samba
Jak już napisano we wstępie, zarówno pierwszy, jak i drugi rodzaj PLC można konfigurować w tym samym środowisku. Jednak nie są to urządzenia identyczne, tym bardziej, że w obrębie każdej z kategorii istnieje wiele różnych modeli. Znajomość ich możliwości oraz specyfikacji jest niezbędna, aby właściwie dobrać urządzenie do obsługi posiadanej aplikacji.
Sterowniki PLC serii Vision
Vision oferuje modele odpowiadające wszelkim potrzebom zaawansowanego projektu sterowania. Cechą wspólną tych urządzeń jest zintegrowany ze sterownikiem panel sterowania składający się z wyświetlacza LCD i klawiatury.
Przykładowy PLC od Unitronics serii Vision – tu model v560
Przede wszystkim należy rozróżnić dwa rodzaje sterowników tej serii: StandardorazEnhanced. Urządzenia należące do każdego z tych rodzajów różnią się między sobą mocą obliczeniową oraz ilością dodatkowych funkcji. Tak więc do większych aplikacji dedykowane będą PLC kategorii Enhanced, do prostych zastosowań zaś – te pierwsze.
Wiele funkcjonalności podstawowych dla sterowników programowalnych jest wspólnych dla powyższych kategorii. Mowa tu na przykład o:
- zegarze czasu rzeczywistego RTC,
- pełnym podtrzymaniu pamięci,
- obsłudze modemów GSM/GPRS,
- wykorzystywaniu protokołu Modbus jako Slave lub Master.
Niemniej jednak, istnieją elementy, które wyróżniają (na korzyść) urządzenia typu Enhanced. Są to między innymi:
- kolorowe wyświetlacze,
- obecność szybkich wyjść (HSO),
- wyposażenie PLC w gniazdo pamięci SD lub microSD,
- obsługa serwonapędów dzięki wyjściom PTO.
Oczywiście, im „wyższy” model, tym lepsze jego parametry, takie jak np.:
- ilość pamięci do przechowywania programu lub grafiki,
- czy szybkość przeprowadzania obliczeń.
Jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat tego zagadnienia, odwiedź naszą stronę poświęconą sterownikom Unitronics, lub zapoznaj się z poniższym (skrótowym) plikiem PDF.
PLC serii Samba od Unitronics
Oprócz modeli Vision, Unitronics oferuje rodzinę PLC jaką jest Samba. Sterowniki tej serii oferują wszystkie funkcjonalności typowe dla urządzeń sterowania (HMI, PLC, I/O) skupione w jednym urządzeniu. Co więcej, dzięki tym urządzeniom będziesz w stanie zapewnić właściwą obsługę większości aplikacji przemysłowych, przy zminimalizowaniu czasu programowania oraz kosztów wdrożenia.
Przykładowy PLC od Unitronics serii Samba – tu model SM70-J-R20
Sterowniki PLC Samba to produkty zapewniające jeszcze płynniejsze przejście pomiędzy najprostszą serią PLC od Unitronics – Jazz, a bardziej skomplikowanymi sterownikami Vision. Dzięki nim możliwy jest dobór urządzenia sterującego procesem, które w najbardziej adekwatny sposób odpowiadać będzie szczegółowym wymaganiom klienta.
Dlatego, że większość funkcji PLC Samba pokrywa się z tymi od Vision (choć w różnym stopniu), nie przygotowano osobnego zestawienia. Zamiast tego, można zajrzeć na stronę Elmark poświęconą tym produktom. Innym – szybszym, choć przez to nieco skrótowym rozwiązaniem, jest lektura jednego z wpisów na naszym blogu, który omawia tę serię sterowników.
Programowanie PLC serii Vision i Samba
Jak już wspomniano wcześniej, środowiskiem służącym do programowania PLC będących przedmiotem tego kursu jest VisiLogic. Jest to całkowicie darmowe oprogramowanie, dostępne do pobrania ze strony Producenta. Po zainstalowaniu, wymagana jest jedynie krótka i bezpłatna rejestracja produktu.
Środowisko VisiLogic pozwala między innymi na:
- rozwijanie aplikacji PLC i HMI w jednym środowisku,
- konfigurację posiadanego sprzętu i komunikacji z nim,
- ustanowienie komunikacji z modemem GSM/GPRS,
- testowanie i debugowanie programów,
- zdalny dostęp i zarządzanie danymi za pomocą dedykowanych narzędzi.
Najlepsze praktyki przy nauce programowania PLC
Co prawda, autorzy dokładają starań, aby zamieszczane tutaj kursy opatrzone były stosownymi komentarzami, zdjęciami oraz filmami. Wszytko w celu jak najdokładniejszego zrozumienia prezentowanych treści przez czytelnika. Jednak nie ulega wątpliwości, że najefektywniejszym sposobem przyswajania wiedzy jest odtwarzanie pokazywanych tu konfiguracji na swoim własnym PC.
Oprogramowanie od Unitronics niestety nie obsługuje jeszcze możliwości symulacji programu. Niemniej jednak, możliwe jest zupełnie darmowe wypożyczenie sterownika na okres 2 tygodni (z możliwością przedłużenia). Czas ten powinien w zupełności wystarczyć za zapoznanie się ze sprzętem. Użytkownik pokrywa jedynie koszty transportu sterownika PLC.
W celu wypożyczenia sprzętu, napisz do nas na adres e-mail: sterowniki@elmark.com.pl . Chętnie wysłuchamy również wszelkich spostrzeżeń, mających na celu podniesienie jakości niniejszego kursu.
Lista lekcji
Linki do wpisów z lekcjami dodawane są na bieżąco, więc zachęcamy do regularnego odwiedzania strony.
Lekcja #1. Programowanie PLC Samba i Vision – środowisko VisiLogic.
Lekcja #2. Komunikacja szeregowa pomiędzy PLC i VisiLogic.
Lekcja #3. Komunikacja PLC i VisiLogic za pomocą Ethernet.
Lekcja #4. Pierwszy program w środowisku VisiLogic.
Lekcja #5. Zdalny dostęp do PLC – Remote Operator.
Lekcja #6. Hierarchia projektu PLC – podprogramy.
Lekcja #7. Własne ekrany HMI w aplikacji PLC.
Lekcja #8. Wejścia i wyjścia analogowe w PLC.
Lekcja #9. Pomiary temperatury z wykorzystaniem czujnika PT100.
Lekcja #10. Dyskretne I/O dla PLC serii Vision/Samba.
Lekcja #11. Szybkie I/O dla PLC serii Vision/Samba.
Lekcja #12. MODBUS RTU dla PLC od Unitronics.
Lekcja #13. MODBUS TCP/IP dla Vision i Samba.
Lekcja #14. Komunikacja CANbus dla PLC od Unitronics.
Lekcja #15. Dowolna ramka w komunikacji PLC.
Lekcja #16. Praca PLC Unitronics z modemem GSM.
Lekcja #17. Tabele danych w programie sterownika.
Lekcja #18. Obsługa karty microSD w celu archiwizacji danych.
Lekcja #19. Wykresy na sterowniku PLC Vision/Samba.