CNC można zautomatyzować wieloma metodami. Jednak nie każda z nich może być użyta we wszystkich maszynach
Sytuacja na polskim rynku jest nieciekawa. Ceny produkcji oraz koszty pracy zaczęły zrównywać się z zachodem, a trendy demograficzne uległy odwróceniu. Mamy coraz mniej ludzi do pracy a wiele firm upada. To pokazuje, że automatyzacja zakładów jest nieunikniona, a pytanie: „Czy warto zrobotyzować zakład?” nieaktualne.
Teraz brzmi ono „Jak to zrobić?”.
Ten artykuł jest odpowiedzią. Prezentujemy w nim 4 metody automatyzacji CNC wraz z ich wadami i zaletami.
Sposoby automatyzacji maszyn CNC
Wymiennik palet we frezarce
Automatyzacja obrabiarki za pomocą wymiennika palet we frezarce eliminuje przestoje maszyny związane z:
- przezbrajaniem,
- wymianą pojedynczych detali,
- ustawianiem baz.
Opisywana metoda może być automatyczna lub manualna, w obu przypadkach wpływając pozytywnie na produkcję. Stosowana jest we frezarkach obrabiających kilka detali w jednym cyklu (jeden stół zawiera kilka imadeł). Dzięki temu operator może przygotowywać nowe detale oraz wprowadzać poprawki na już obrobionych elementach podczas pracy maszyny nad inną partią.
Wymienniki palet są szczególnie przydatne w produkcji seryjnej i wielozadaniowej, gdzie czas cyklu produkcyjnego jest kluczowy. Precyzyjna automatyzacja wymiany palet zapewnia stałe pozycjonowanie detali, co jest kluczowe dla utrzymania wysokiej jakości produkcji. Obliczenie cykli i czasu potrzebnego na wymianę detali na palecie zmniejsza ilość błędów związanych z ręczną wymianą detali w pośpiechu w środku obrabiarki. Dzięki temu pracownik może na spokojnie, skupiony wymienić wszystkie detale i spozycjonować paletę dokładnie tam, gdzie powinna się znaleźć.
Podajniki APL
Niektóre maszyny są rozbudowane o automatyczny system magazynowania detali oraz automatyczny podajnik APL. Rozwiązanie może zostać użyte tylko przy jednej maszynie. Dodatkowo nie jest ono mobilne. Tak więc urządzenie jest najczęściej sprzedawane razem z maszyną.
Do zamontowania maszyny CNC z takim systemem potrzebujemy miejsca równego kilku obrabiarkom. Rozwiązanie stosuje się rzadko, najczęściej przy maszynach, które będą przeznaczone do obróbki jednego detalu w bardzo dużych seriach. Czyli w praktyce tam, gdzie konieczne jest ciągłe zasilanie maszyn CNC surowcami lub półproduktami. Proces ten eliminuje potrzebę ręcznego załadunku i rozładunku, co pozwala na ciągłą pracę bez przestojów. Podajniki minimalizują błędy ludzkie związane z ręcznym załadunkiem i rozładunkiem. Precyzyjne pozycjonowanie i powtarzalność załadunku części zmniejszają ilość odpadów i poprawiają jakość produktów.
Automatyczne podawanie pręta w tokarce
Podajnik pręta to urządzenie, które znacząco skróci czas przygotowania całej operacji, tym samym też wpływając na wydajność produkcji. Sama konstrukcja podajników określana jest poprzez tak zwany skok maksymalny.
Detal może być toczony, nawiercany lub frezowany. Jest to szczególnie przydatne w procesach, w których:
- wymagane są długie odcinki materiału,
- w produkcji masowej, gdzie automatyzacja może znacznie zwiększyć wydajność i zmniejszyć koszty operacyjne.
Uwaga: maszyna powinna fabrycznie pasować do konkretnej tokarki, ponieważ późniejsze dostosowanie jest nieopłacalne lub niemożliwe.
Robotyzacja z użyciem robotów współpracujących Universal Robots
Robot współpracujący (cobot) to alternatywa wobec dużych i ciężkich robotów przemysłowych. Różnią się od nich kilkoma kluczowymi czynnikami:
- prostota programowania (wystarczy 2-dniowe szkolenie),
- mobilność (robot może być przeniesiony na inne stanowisko),
- większe bezpieczeństwo (możliwość pracy bez wygrodzeń).
Szerzej o korzyściach z robotyzacji CNC, gotowych rozwiązaniach i zwrocie z inwestycji piszemy tutaj.
Jaki jest werdykt?
Przypatrzmy się wszystkim zaprezentowanym metodom.
Wymiennik palet z detalami jest używany tylko w maszynach numerycznych do frezowania – frezarkach. Takie rozwiązanie możemy zaaplikować do używanej już maszyny, choć wymaga to całkiem dużej przebudowy i dostosowania chociażby zamknięcia drzwi mimo prowadnic transportujących palety.
Podajnik drutu jest przeznaczony tylko do tokarek i ma on sens wyłącznie wtedy, kiedy jest już wbudowany w maszynę.
Podajnik APL jest podobnym rozwiązaniem, jeśli chodzi o elastyczność czy możliwość zastosowania przy używanej już frezarce. Najczęściej jest to element maszyny zakupiony razem z nią. Zastosowanie znajduje tylko we frezarkach CNC.
Roboty współpracujące Universal Robots, zgodnie ze swoją nazwą są rozwiązaniem najbardziej uniwersalnym. Można je połączyć z każdą dostępną na rynku obrabiarką CNC - wsytarczy zapewnić komunikację między maszyną a robotem, co nie generuje znaczących kosztó czy trudności. Jednocześnie do obsługi cobota wystarczy dwudniowe szkolenie.
Porozmawiajmy o automatyzacji CNC
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o robotyzacji obsługi maszyn CNC z użyciem robotów Universal Robots odwiedź nas na poniższej stronie lub skontaktuj się ze mną.
https://roboty.elmark.com.pl/zastosowania/obsluga-maszyn
Skontaktuj się ze specjalistą Elmark
Masz pytania? Potrzebujesz porady? Zadzwoń lub napisz do nas!