Cyberbezpieczeństwo - ochrona sterowników Unitronics z serii Samba i Vision

29.11.2023 How to / Cyberbezpieczeństwo przemysłowe
Wizerunek autora
Producent: UNITRONICS

Doradztwo w zakresie cyberbezpieczeństwa produktów w Unitronics traktujemy priorytetowo . W tym artykule znajdują się wszystkie aktualne porady, aby wyposażyć Cię w wiedzę i narzędzia do ochrony produktów Unitronics przed znanymi lukami w zabezpieczeniach. Będąc na bieżąco i wdrażając dostępne środki zaradcze, można zapewnić ciągłą integralność operacyjną i chronić cenne dane.

 

  1. Poziom urządzeń


    a) Bądź na bieżąco dzięki stronie producenta: www.unitronicsplc.com - Unitronics rozwija i ulepsza swoje produkty przez cały cykl ich życia.
    Strona zawiera najbardziej aktualne wersje zarówno oprogramowania, jak i firmware'ów (OS), które mogą obejmować mogą obejmować aktualizacje w zakresie ochrony cybernetycznej.

    b) Uprawnienia dostępu i hasła - należy ściśle kontrolować uprawnienia dostępu sieciowego do sterownika oraz powiązanych z nim urządzeń
    .

    c) Zarządzanie zdalnym dostępem zgodnie z potrzebami systemu i użytkownika, aby zminimalizować niepotrzebne ryzyko ekspozycji systemu na świat.
    Na przykład protokół PCOM (wbudowany protokół komunikacyjny do programowania i zarządzania) umożliwia ochronę na różnych poziomach:
    - Zablokowany dostęp: Upewnij się, że sterowniki nie zezwalają na połączenie z tym protokołem, dopóki nie ma potrzeby tylko przeglądania.
    - Operator: Przeglądanie i aktualizacja danych.
    - Technik: Rozwiązywanie problemów, zmiana ustawień kontrolera i aktualizacja wersji.
    Jest to możliwe poprzez aktualizację sterownika w przynajmniej VisiLogic 9.8.96 a następnie:

    I) ustawienie bitów w rejestrze systemowym SDW10:
       •
    bit 0 - blokada zdalnego wgrywania programu lub jego kontrolę (Start, Stop, Reset lub Init)
       • bit 1 - blokada zdalnego wciskania dowolnego przycisku na HMI
       • bit 2 - blokada zdalnej edycji dowolnej zmiennej lub wciśnięcia przycisku na ekranie HMI
       • bit 3 - blokada zdalnej zmiany dowolnych wartości w tabelach danych
       • bit 4 - blokada zdalnej zmiany dowolnej zmiennej w sterowniku (komunikacja oraz podgląd w VisiLogic)
       • bit 5 - blokada zdalnych operacji na karcie SD w sterowniku PLC.

    II) wykorzystanie bloku funkcyjnego "Set PCOM (Ethernet) Password"
    Funkcja Set PCOM (Ethernet) Password umożliwia ustawienie hasła, które wykorzystuje 16 znaków (wektor o długości 8 MI).

    Następnie, gdy funkcja jest aktywowana i podejmowana jest próba nawiązania komunikacji Ethernet, VisiLogic prosi użytkownika o wprowadzenie hasła, a następnie weryfikuje wprowadzone hasło. Jeśli wartości są zgodne, komunikacja Ethernet zostaje nawiązana.

    Należy upewnić się, że program drabinkowy zainicjował kartę Ethernet po włączeniu zasilania (SB2), a także Socket Init (ustawiony na TCP, Slave).




    III) u
    stawienie hasła do trybu informacyjnego (Info Mode)

    Za pomocą tego bloku funkcyjnego należy ustawić hasło dla trybu informacyjnego.


    Po jego ustawieniu sterownik poprosi użytkownika o wprowadzenie hasła i zweryfikuje je przed wejściem w tryb informacyjny.

    Należy przypisać wartość liczbową (nie ASCII) z zakresu 1000-9998.



  2. Bezpieczeństwo na poziomie sieci
    a) PLC jako Client: Jeśli sterownik musi komunikować się z Internetem, należy upewnić się, że jest on klientem inicjującym komunikację.

    b) Podłączanie urządzeń automatyki do Internetu:
       •
    Upewnij się, że cały sprzęt znajduje się za zaporą sieciową (Firewall) i że nie ma żadnych reguł zapory sieciowej (Firewall Rules) narażających sieć LAN na  wejście z sieci WAN (niezależnie od tego, czy jest to router komórkowy, czy sieć przewodowa).
       • Sprawdź, czy nie ma ustawień przekierowania portów, które wystawiałyby sprzęt automatyki bezpośrednio na działanie sieci publicznej.

    Aby szybko i łatwo wdrożyć ochronę na poziomie sieci, zaleca się korzystanie z produktów UCR - serii routerów przemysłowych Unitronics, które zawierają wbudowaną funkcję Firewall oraz VPN.

  3. Kompletne rozwiązanie, czyli bezpieczne połączenie - oparte na UniCloud
    Platforma UniCloud IIoT firmy Unitronics umożliwia bezpieczne połączenie bez potrzeby korzystania ze stałych lub publicznych adresów IP w Internecie. Do wdrożenia nie jest wymagana wcześniejsza wiedza z zakresu cyberbezpieczeństwa lub IT. Platforma zawiera wiele warstw zaawansowanego szyfrowania i ochrony, które razem zapewniają kompletne, bezpieczne rozwiązanie. rozwiązanie, które umożliwia ograniczenie dostępu poprzez poziom uprawnień i śledzenie rzeczywistych połączeń. Więcej informacji o UniCloud znajdziesz tutaj: https://info.elmark.com.pl/poznaj-unicloud.

 

Połączenie z Internetem zwiększa ryzyko naruszenia bezpieczeństwa, ale łączność ta jest obowiązkowym wymogiem dla wielu projektów automatyzacji. Dzięki temu procedury ochrony cybernetycznej są absolutnie niezbędne.

Łączność w chmurze, zdalny dostęp, aktualizacja receptur, tworzenie kopii zapasowych danych i zdalne sterowanie w celu konserwacji: potrzeba zewnętrznej łączności stwarza nowe wyzwania w dziedzinie bezpieczeństwa informacji, ponieważ zwiększa potencjalną ekspozycję i ryzyko przejęcia kontroli nad procesem. Odpowiedzialność za zapobieganie naruszeniom bezpieczeństwa spoczywa na osobach, które programują i podłączają sterowniki do sieci zewnętrznej.

Unitronics oferuje różnorodne rozwiązania i narzędzia, które można wykorzystać do ograniczenia ryzyka i zapobiegania naruszeniom bezpieczeństwa. Niniejszy artykuł zawiera szczegółowe informacje na temat głównych narzędzi i zaleceń mających na celu podniesienie poziomu ochrony cybernetycznej projektów automatyzacji i maszyn opartych na sterownikach Unitronics serii Samba™ i Vision™.

 

Skontaktuj się ze specjalistą Elmark

Masz pytania? Potrzebujesz porady? Zadzwoń lub napisz do nas!