Ta część Akademii PLC Elmark pokazuje w jaki sposób podłączyć, programować i używać I/O w sterownikach PLC.
Podłączenie I/O do sterownika
W zależności od posiadanego sterownika sposób podłączenia może się różnić. Dokumentacja techniczna do sterowników znajduje się na stronie producenta. Po wybraniu z listy produktów sterownika, do którego potrzebujemy schemat podłączeń, w dolnej części strony znajduje się zakładka Installation Guide, z którego możemy pobrać PDF z dokładnymi schematami podłączenia sterownika. Przykładowo dane dla modeli USx-Bx-TR22/T24.
Wejścia cyfrowe
Podczas podłączania wejść cyfrowych trzeba się zastanowić w jaki sposób działa podłączanie urządzenie wejściowe, jeśli jest npn to podłączamy je jako "sink" lub jeśli pnp jako "source". Sprawdzenie tych informacji jest istotne żebyśmy wiedzieli czy podłączać 0V czy +V do CM (Common Wire).
Wyjścia cyfrowe
Podłączanie wyjść cyfrowych jest bardzo proste należy jedynie pamiętać żeby podłączyć właściwie wyjście i common wire.
Wejścia analogowe
Podłączając wejścia analogowe trzeba podążać zgodnie ze schematem, w zależności od typu sterownika lub typu modułu możliwe jest inne podłączenie wejść i CM
Wyjścia analogowe
Nie każdy sterownik jest wyposażony w wyjścia analogowe oraz schematy podłączeń różnią się od siebie dlatego należy podłączać te wyjścia zgodnie ze schematami dla naszego modelu.
Programowanie I/O w UniLogic
Wejścia cyfrowe
W programie UniLogic wejścia cyfrowe znajdziemy w zakładce "On board IO">"Digital Inputs" dla sterowników zintegrowanych, dla sterowników. Są one zapisane jako zmienne typu Bit i używa się ich tak samo jak każdej innej danej tego typu. Jeśli używany jest sterownik modułowy to należy najpierw dodać moduł I/O w hardware configuration, a potem sposób używania niczym nie różni się od sterowników zintegrowanych.
Wyjścia cyfrowe
Analogicznie do wejść cyfrowych wyjścia cyfrowe znajdują się w zakładce "On board IO">"Digital Outputs" lub w zakładce dodatkowego modułu I/O. Używa się ich jak zwykłych zmiennych typu bool.
Wejścia analogowe
Wejścia analogowe są zapisywana jako INT16, można je znaleść w "On board IO">"Analog Inputs" Można ich używać do wyświetlania odczytu na panelu HMI dodając blok "Gauge" czyli miernik lub używać ich do porównywania wartości w Ladderze za pomocą bloków "Compare". Przykładowo jeśli wartość temperatury podawana do sterownika za pomocą wejścia analogowego przekroczy jakąś wartość uruchomi się system chłodzenia.
Wyjścia analogowe
Wyjścia analogowe są stosowane przede wszystkim do płynnej regulacji i podawania wartości urządzeniom zewnętrznym takim jak przykładowo regulatory temperatury.
Podsumowanie
W trakcie podłączania wejść i wyjść do sterownika należy pamiętać o właściwym zaizolowaniu przewodów oraz o ich poprawnym podłączeniu.
Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi częściami kursu Akademi PLC Elmark, dzięki którym można poznać inne istotne cechy i funkcje sterowników Unitronics:
- Sterowniki Unitronics serii UniStream
- Uruchomienie sterownika UniStream i instalacja UniLogic
- Konfiguracja sprzętowa sterownika Unitronics UniStream
- Typy danych dostępnych w sterownikach UniStream
- Tagi i struktury w programie UniLogic
- Podstawy tworzenia wizualizacji w UniLogic
- UniLogic prosty program przycisk + lampka
- Timery dostępne w UniLogic
- RTC w sterownikach Unistream
- String, czyli tekstowy typ danych
- DataSampling i archiwizacja danych w UniLogic
- I/O w sterownikach PLC UniStream
- Alarmy wbudowane w programie UniLogic
- UAC, czyli Zarządzanie uprawnieniami użytkowników
- Dostęp VNC do sterownika UniStream
- Tabele Danych w programie UniLogic
- Komunikacja EtherNet/IP
- Komunikacja ModBus RTU w UniStream
- Regulator PID w sterownikach UniStream
- Komunikacja CAN, czyli szeregowa magistrala komunikacyjna
- Konfiguracja Falowników w UniLogic
- Komunikacja za pomocą protokołu FTP
- Protokół MQTT w środowisku UniLogic
- Konfiguracja modemu 3G, wysyłanie/odbieranie SMS
- Bazy SQL w połączeniu z UniLogic
Wpisy wykorzystujące nabytą wiedzę w zaawansowany sposób
Skontaktuj się ze specjalistą Elmark
Masz pytania? Potrzebujesz porady? Zadzwoń lub napisz do nas!