ICSA: Łączność Profinet z Anybus CompactCom

17.06.2024 Studia przypadków / Komunikacja przemysłowa
ICSA: Łączność Profinet z Anybus CompactCom
Wizerunek autora
Producent: Anybus
  • Logistyka

ICSA Automation jest argentyńską firmą specjalizującą się w systemach automatyki. Firma połączyła swoje przetwornice częstotliwości z Profinet, aby spełnić potrzeby jednego ze swoich klientów, IMPSA. Wybrano Anybus CompactCom, ponieważ był to jedyny moduł komunikacyjny oferujący wymaganą prędkość.
"To, co jest niezwykłe w module Anybus, to jakość produktu, dostępność, dobre informacje i wsparcie techniczne, które reaguje w szybki i skuteczny sposób" - Cristian Clavero, ICSA.


IMPSA

Przetwornice częstotliwości ICSA komunikowały się ze sterownikami PLC za pośrednictwem ModBus RTU i Modbus TCP. IMPSA, klient ICSA, chciał wykorzystać przetwornice częstotliwości ICSA w sieci składającej się z jednostek sterowanych Profinet I/O. Zadaniem ICSA było dostarczenie statycznej przetwornicy częstotliwości, której funkcją jest przekształcanie mocy z przetwornicy, przy zmiennej częstotliwości i napięciu, w moc o kontrolowanej częstotliwości i napięciu, która ma być wprowadzona do sieci dystrybucji energii elektrycznej.

IMPSA jest liderem na rynku energii odnawialnej. Obecnie IMPSA posiada portfel projektów dotyczących wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych, które przekraczają 21 700 MW mocy wytwórczej i ponad 8 200 mln USD.




Technologia IMPSA wnosząca wartość dodaną zapewniła firmie doskonałą trajektorię, która jest poparta setkami projektów zainstalowanych na całym świecie. IMPSA oferuje globalną sieć biznesową z biurami w: Argentynie, Brazylii, Chile, Ekwadorze, Kolumbii, Wenezueli, USA, Malezji, Chinach, Wietnamie i Indiach.

Firma opracowała interesującą mieszankę produktów, które są podzielone na następujące jednostki biznesowe: IMPSA Hydro, IMPSA Wind i IMPSA Energy. IMPSA, poprzez swoją jednostkę biznesową IMPSA Wind, buduje wiatraki do produkcji energii elektrycznej. IMPSA Wind to jednostka biznesowa zajmująca się projektowaniem, produkcją i komercjalizacją sprzętu do wytwarzania energii wiatrowej o dużej mocy. IMPSA Wind posiada zdolność technologiczną do przeprowadzania podstawowych badań w celu utworzenia farmy wiatrowej i oceny jej wykonalności z technicznego, środowiskowego i ekonomicznego punktu widzenia.

Centrum Badań Technologicznych IMPSA (CIT), znane na całym świecie jako jedno z najważniejszych w swojej dziedzinie, zajmuje się badaniami i rozwojem technologicznym, co stanowi podstawę prestiżu IMPSA Hydro. Do samego projektowania hydraulicznego IMPSA wykorzystuje własne programy obliczeniowe, korzystając z dobrze znanych licencji, takich jak pakiet CFX-TASC do analizy przepływu płynów i dynamiki.


Jak to działa - Unikalne moduły komunikacyjne o wysokiej prędkości

IMPSA Wind wdraża sterowniki, siłowniki i inne komponenty w swoich wiatrakach, które są połączone i kontrolowane przez sterowniki PLC Phoenix Contact. Takie sterowniki PLC komunikują się z resztą sprzętu za pomocą sieci Profinet.

Ponieważ konwertery ICSA mogły być podłączone i sterowane tylko za pomocą protokołu Modbus, firma musiała wyposażyć swój sprzęt w funkcje komunikacyjne Profinet. Przeprowadziła więc skrupulatne poszukiwania. Oprócz spełnienia specyficznych potrzeb obu firm, ICSA i IMPSA, rozwiązanie musiało być opłacalne.

"Zaczęliśmy od przetestowania kilku modułów innych marek, a także innych modeli HMS (seria Anybus-IC Chip). Ale żaden z nich nie spełniał wymagań dotyczących zmiennych prędkości aktualizacji" - mówi Cristian Clavero, inżynier ds. badań i rozwoju w ICSA.


Rozwiązanie

Ostatecznie rozwiązaniem okazało się nabycie 12 modułów Anybus CompactCom od HMS. Biorąc pod uwagę dobre wyniki, rozwiązanie HMS, które pierwotnie miało być odpowiedzią na konkretne życzenie klienta, stało się podstawową częścią rozwiązań sprzedawanych przez ICSA. Andyjska firma postanowiła wbudować komunikację Profinet we wszystkie swoje urządzenia, które obecnie nie są w nią wyposażone. Dzięki modułom Anybus CC od HMS, ICSA jest teraz w stanie umieścić swoje konwertery w sieci Profinet.

"Wybraliśmy Anybus CompactCom spośród innych ze względu na jego dużą szybkość komunikacji, a także możliwość zaimplementowania go na własnej płycie głównej w dość prosty sposób. Ogólnie rzecz biorąc, moduł Anybus wyróżnia się jakością produktu, dostępnością, dobrą informacją i wsparciem technicznym, które reaguje w szybki i skuteczny sposób" - podsumowuje z zadowoleniem Clavero.

Skontaktuj się ze specjalistą Elmark

Masz pytania? Potrzebujesz porady? Zadzwoń lub napisz do nas!