ESG – przemysł może (a nawet musi!) być bardziej eko!
„Wpływ na środowisko”, „dekarbonizacja”, „zrównoważony rozwój” to terminy odmieniane przez wszystkie przypadki w przemysłowym świecie. Zamiast greenwashingu zajmijmy się jednak realnym wpływem na ekologię, czyli ESG. Czym jest i co ma wspólnego z chmurą UniCloud? Pokażę Ci to na konkretach.
Zacznijmy od diagnozy: przemysł musi być bardziej „eko” – to nie mijająca moda a realne wyzwanie, przed którym wszyscy stoimy, nieważne, czy jesteś integratorem, właścicielem infrastruktury, automatykiem, itd. Możesz oczywiście mówić, że działasz z myślą o środowisku, ale jeśli tego nie robisz, robisz to źle lub udajesz, że to robisz to wkrótce usłyszysz zarzut o greenwashing. A tego nie chce nikt, prawda?
Dlatego czas na normy i definicje. ESG, czyli kryteria „Enivormental, Social and Governance” to zbiór dobrych praktyk i celów definiujących harmonijny rozwój przemysłu, nieszkodzący środowisku naturalnemu. Zostały stworzone przez G8 i obejmują szeroki obszar działań, takich jak: czysta woda i warunki sanitarne, redukcja ubóstwa, przystępna i czysta energia, działania klimatyczne, itd. Wiele z nich wymaga od przedsiębiorstw mierzenia, monitorowania, obliczania, prowadzenia zarządzania ryzykiem i raportowania jako kluczowego punktu. Regulacje ESG są szczególnie istotne dla producentów maszyn i branż, którym służą, obejmując m.in.:
- wpływ zużycia energii i surowców na środowisko,
- opakowania,
- gospodarkę odpadami,
- sposoby poprawy efektywności operacyjnej.
Takie podejście wymaga od przedsiębiorstw ponownego zdefiniowania procesów produkcyjnych i poprawy cyklu życia produktu. Może to skutecznie zwiększyć wydajność produktów i uczynić ich produkty bardziej atrakcyjnymi dla klientów przy jednoczesnym obniżeniu kosztów produkcji.
Każde kryterium ESG i każdy zestaw regulacji ma swoje własne standardy i metryki do naśladowania, ale cel jest ten sam: skłonić przedsiębiorstwa do przyjęcia strategii, które skutkują opłacalnym i zrównoważonym ekosystemem. Brzmi jak wyzwanie?
Możliwe, ale na dłuższą metę jest to sytuacja korzystna dla każdej ze stron.
Grasz w zielone? Masz $ielone, a wygrywają wszyscy
Korzyści z wdrażania ESG jest wiele, ale wymieńmy te najważniejsze:
- Dołączasz do rosnącego ekologicznego systemu biznesowego, w którym firmy, ludzie i społeczności będą robić interesy tylko z podmiotami przyjaznymi środowisku,
- Wzmacniasz rozpoznawalność swojej marki,
- Zwiększasz sprzedaż poprzez identyfikację nowych możliwości biznesowych,
- Utrzymujesz firmę na bieżąco z najnowszymi technologiami,
- Finalnie podnosisz swoją przewagę konkurencyjną i zyski.
Wygrywają wszyscy – Twoi klienci wolą pracować z podmiotem, który spełnia coraz ważniejsze w dzisiejszym świecie standardy związane z ekologią, inwestorzy patrzą przychylniejszym okiem na takie firmy, podobnie jak klienci, którzy wolą podejmować swoje wybory zgodnie z „zielonym sumieniem”.
Twarde dane także nie pozostawiają złudzeń. W niedawnym raporcie McKinsey przedstawiono przypadek firmy chemicznej, która wzięła udział w ogólnoświatowym wysiłku na rzecz ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. W ciągu 3 lat zmniejszyła ona zużycie energii w różnych zakładach o 7-13%, co dało prawie 50 mln dolarów rocznych oszczędności.
ESG żywi się danymi tak samo jak rośliny żywią się dwutlenkiem węgla
Skoro wiesz już „dlaczego”, to czas na kolejne pytanie, mianowicie „jak”?
Rządy oczekują od przedsiębiorstw stosowania środowiskowych wskaźników KPI do obliczania ich śladu środowiskowego, aby zrozumieć ich wpływ na środowisko.
Powszechnymi wskaźnikami są:
- Emisja gazów cieplarnianych: dwutlenek węgla, metan, podtlenek azotu,
- Zanieczyszczenia wody: metalami, substancjami organicznymi,
- Odpady: rudy metali, kwasów, odpadów stałych,
- Zużycie zasobów: paliwa kopalne, metale, woda.
Potrzebujesz zatem rozwiązania, które będzie w stanie w czasie rzeczywistym gromadzić, analizować i archiwizować olbrzymią ilość danych. Dla przykładu: aby spełnić wymagane przez ESG KPI, zachować przejrzystość i utrzymać otwartą linię komunikacji z władzami, musisz raportować swój ślad CO2 (dwutlenek węgla). Wymaga to od Ciebie ciągłego monitorowania i mierzenia zużycia paliw i innych materiałów, zużycia energii, chłodzenia, ogrzewania, wykorzystania wody i innych zasobów - wszystkie te informacje są potrzebne do obliczenia i śledzenia Twojego wpływu na środowisko.
Jeśli Twoje aktywa są rozproszone w wielu obszarach geograficznych, różnych organizacjach i działach, utrzymanie zgodności z przepisami może być sporym wyzwaniem, a Ty będziesz musiał:
- uzyskać dostęp do wszystkich swoich aktywów, aby zbierać dane w sposób ciągły, przez cały czas,
- scentralizować wszystkie zmierzone dane w jednym miejscu,
- sporządzać dokładne, szczegółowe raporty,
- zarządzać ryzykiem w czasie rzeczywistym, aby uniknąć naruszeń ESG KPI,
- analizować i śledzić czynniki, które wpływają na Twój ślad środowiskowy,
- wykonywać wszystkie te zadania automatycznie,
- cały czas minimalizować obciążenie zadaniami ESG.
Czy jest rozwiązanie, które odciąży Cię w tych wszystkich zadaniach? Okazuje się, że tak.
Ekologiczna chmura, która pomoże w ESG
UniCloud jest kompletnym rozwiązaniem chmurowym opracowanym przez firmę Unitronics.
Znają je doskonale producenci maszyn i integratorzy systemów, bo wymaga się od nich dostarczenia swoim klientom kompletnego rozwiązania: od maszyny do chmury i z powrotem, zapewniającego łączność z usługami w chmurze w celu monitorowania i kontrolowania wskaźników KPI.
Chmura działa natywnie dla sterowników Unitronics, ale może łączyć się z różnymi inteligentnymi urządzeniami od wielu dostawców. Wystarczy jedynie router UCR od Unitronics. Oprócz nowych instalacji, z UniCloud można zintegrować już istniejące instalacje bez wpływu na ich funkcjonalność i wydajność, co pozycjonuje chmurę jako kluczowe rozwiązanie dla przedsiębiorstw do uzyskiwania i zarządzania ich KPI.
Cały deszcz korzyści
Z nasza chmurą możesz łatwo zautomatyzować zadania, podłączając swoje sterowniki PLC i urządzenia do UniCloud. Ponieważ to scentralizowana platforma w chmurze dla wszystkich Twoich zasobów, łatwo jest automatycznie monitorować i gromadzić dane o maszynach, porównywać je, analizować i uzyskać globalny przegląd całego przedsiębiorstwa.
Używając zaplanowanych automatycznych reguł, będziesz generować raporty z rzeczywistymi danymi telemetrycznymi jako plik CSV lub jako obraz PDF Twoich dashboardów. Następnie możesz określić, kto ma uprawnienia dostępu do tych raportów.
Bezpieczeństwo jest ważnym, podstawowym aspektem UniCloud. Więcej na ten temat, w tym nasze certyfikaty ISO, znajdziesz na stronie: https://info.elmark.com.pl/chmura-uni-unicloud
4 kroki do zielonego przemysłu 4.0
Czas na praktykę i kilka protipów. Najpierw najważniejsze pytanie: jak możesz użyć UniCloud do zarządzania ryzykiem, aby znaleźć wartości, które mogą mieć wpływ na obliczenia śladu ESG?
Bardzo łatwo!
Wystarczy skorzystać z funkcjonalności dla:
- Preventive Maintenance Analytics,
- Cause Analytics,
- Trend Analytics,
- Automatycznych alertów.
1. Preventive Maintenance Analytics
Naprawiaj rzeczy, zanim się zepsują. Ustawienie automatycznych alertów przez SMS lub e-mail jest proste. Jeśli otrzymasz automatyczne powiadomienie o konieczności wymiany filtra lub o złym działaniu czujnika temperatury, będziesz mógł podjąć działania, zanim dojdzie do sytuacji, która całkowicie zatrzyma linię produkcyjną na kilka godzin lub dni. Twoi klienci docenią płynność ich operacji.
Dlaczego warto?
Analityka prewencyjna tworzy wartość, za którą klienci są skłonni zapłacić.
2. Cause Analytics
Analizując wcześniejsze dane dotyczące wydajności i porównując różne aspekty w czasie można odkryć czynniki, które mogą oddziaływać na siebie i skutkować wyższym poziomem emisji CO2.
Poniżej znajduje się przykład pomiaru wysokiego poziomu CO2 (powyżej 1000 = słabe powietrze) dokonanego danego dnia. Widzimy, że w tym samym czasie zmierzono wysoki poziom zużycia energii przy jednoczesnym spadku prędkości.
Może to wskazywać na możliwy związek pomiędzy różnymi czynnikami, które powodują wysokie pomiary CO2. Analityka przyczynowa jest możliwa TYLKO wtedy, gdy zbierasz dane w czasie, dzięki czemu możesz analizować różne czynniki w różnych zakresach czasowych.
Dlaczego warto?
Dobre dane pomagają nam podejmować dobre decyzje biznesowe.
3. Trend Analytics
W pokazanym poniżej przykładzie trendu można zauważyć powtarzający się wzór pomiarów CO2, które codziennie wzrastały i malały przez ostatni miesiąc. Analizując dane, można zauważyć, że te poziomy CO2 korelują ze zużyciem energii przez maszynę, podczas gdy temperatura i przepływ wody są w normalnym zakresie wydajności.
Możesz wtedy dojść do wniosku, że musisz zmniejszyć zużycie energii w swoim urządzeniu i dowiedzieć się, dlaczego te wartości zmieniają się wielokrotnie, podczas gdy inne zmienne nadal działają w swoim typowym zakresie. Może się okazać, że urządzenie nie działało z najwyższą wydajnością i że odkryłeś problem, zanim wymknął się spod kontroli. Mogło to spowodować zwiększone zużycie energii i pomiary CO2, co oprócz negatywnego wpływu na profil ESG może wpłynąć na zwrot z inwestycji.
Dlaczego warto?
Optymalizacja jest kluczem do efektywniejszego zwrotu z inwestycji.
4. Automatyczne alerty
Korzystanie z narzędzia UniCloud Events umożliwia automatyczne generowanie alertów, gdy jakikolwiek pomiar odbiega od ustawionych wartości. Jeśli jakiekolwiek pomiary naruszają ograniczenia określone przez regulacje ESG, alerty mogą być dostarczane w czasie rzeczywistym za pośrednictwem wiadomości e-mail lub SMS. Możesz od razu zająć się problemem. UniCloud może pomóc Ci w początkowych etapach stosowania regulacji ESG do sprzętu produkcyjnego lub hali produkcyjnej.
Podczas gdy dostosowujesz swój cykl życia produktu, aby spełnić kryteria ESG, analityka przyczyn może pomóc Ci określić czynniki, które mają wpływ na Twoją wydajność.
Dlaczego warto?
Im szybciej wykryjesz problem, tym mniej pieniędzy i czasu stracisz.
Podsumowanie
Dla przedsiębiorstw i ich dostawców maszyn, wymagania ESG otwierają drzwi do nowych możliwości, ale stawiają też nowe wyzwania. Na pewno możesz zaoszczędzić pieniądze na energii i innych zasobach, włączając zrównoważony rozwój do swojego planu biznesowego i przestrzegając kryteriów regulacji ESG. Jest to sytuacja korzystna dla obu stron, ponieważ Ty i Twoi konsumenci zyskają dzięki niezawodnym, wydajnym i przyjaznym środowisku maszynom, a jednocześnie wzmacniasz swoją przewagę konkurencyjną.
Zgodność z ESG może również dać Ci dostęp do nowych perspektyw B2B i B2C.
Podłączając swoje maszyny i inteligentne urządzenia do UniCloud, a także automatyzując wszystkie pomiary i raportowanie, masz więcej czasu, aby skupić się na rozwijaniu swojego biznesu i dostarczaniu nowych usług swoim klientom.
Wniosek jest jeden: z UniCloud łatwiej jest zarządzać i automatyzować zadania ESG.
Stań się częścią globalnie rozwijającego się ekosystemu firm przyjaznych środowisku. Oszczędzaj energię, korzystaj ze strategii zrównoważonego rozwoju i twórz nowe perspektywy biznesowe.
Zmień swoje maszyny w smart maszyny!
Pomogę Ci w tym:
kamil.kucharek@elmark.com.pl
607-446-333
Skontaktuj się ze specjalistą Elmark
Masz pytania? Potrzebujesz porady? Zadzwoń lub napisz do nas!