Pracując w sektorze energetycznym zapewne niejednokrotnie miałeś potrzebę integracji urządzeń i systemów wykorzystujących różnych protokoły komunikacyjne. W celu wykonania tej integracji zapewne zaistniała potrzeba wykorzystania konwertera protokołów, który pozwolił na to, żeby różne urządzenia i systemy "rozumiały się" wzajemnie i potrafiły ze sobą "rozmawiać".
Zapis tego webinaru pozwoli Ci w łatwy i szybki sposób wykonać konwersję z Modbus TCP na DNP3 z wykorzystaniem MGate'a 5109 producenta MOXA.
Pod lupę weźmiemy przypadek, w którym:
- urządzeniem Modbus TCP Client jest komputer z programem służącym do wysyłania komend Modbusowych (w warunkach przemysłowych będzie to prawdopodobnie SCADA z poziomu której wysyłane będą komendy),
- konwerterem protokołów jest MGate 5109, pracujący w trybie agenta zarówno jako Modbus TCP Server i DNP3 TCP Master,
- urządzeniem, z którego będziemy odczytywać stany wejść cyfrowych oraz na które będziemy wysyłać komendy w celu wysterowania wyjść cyfrowych będzie sterownik Wago pracujący w trybie DNP3 TCP Outstation.
Agenda
- Wstęp do protokołów Modbus TCP i DNP3:
- Modbus TCP - popularny protokół komunikacyjny używany w przemyśle
- Omówienie struktury protokołu
- Zastosowania Modbusa TCP
- DNP3 (Distributed Network Protocol 3) - popularny protokół używany w energetyce i w systemach monitorowania.
- Główne zalety DNP
- Opis stanowiska - MGate 5109 do konwersji protokołu, i sterownika WAGO jako urządzenie DNP3 Outstation)
- Część praktyczna:
- Prezentacja połączenia między urządzeniami
- Zasada działania stanowiska
Pytania, które pojawiły się podczas webinaru:
Q: Czy topologia RING jest również możliwa w tym protokole?
A: DNP3 Serial nie ma możliwości pracy w topologii RING. DNP3 TCP wykorzystuje interfejs Ethernet, więc korzystając z przełączników zarządzalnych możemy zbudować topologię RING.
Q: Jakie jest domyślne hasło do zalogowania się przez web?
A: Domyślne hasło to "moxa". Pamiętaj o jego zmianie ze względu na cyberbezpeiczeństwo.
Q: Jak realizowane są zdarzenia spontaniczne?
A: Zdarzenia spontaniczne w DNP3 obejmują sytuacje, w których urządzenie wysyła informacje o zdarzeniach, które nie zostały wywołane przez zapytanie od systemu nadrzędnego. Realizowane są one w następujący sposób:
1. Outstation zbiera dane i jest zdolne do wysyłania zdarzeń spontanicznych. Na tym urządzeniu (w naszym przypadku na sterowniku WAGO) definiuje się które ze zdarzeń ma być przypisane do klas od 1 do 3.
2. Kiedy zdarzenie spontaniczne wystąpi, Outstation samoczynnie wysyła informacje do stacji nadrzędnej (Master) bez wcześniejszego zapytania. Ten raport zawiera informacje o zdarzeniu, takie jak wartość zmiennej, czas wystąpienia, kategoria zdarzenia itp.
3. Stacja nadrzędna (Master) odbiera raporty o zdarzeniach spontanicznych i może podjąć odpowiednie działania w zależności od rodzaju zdarzenia. Na przykład, jeśli to zmiana statusu, stacja nadrzędna może zaktualizować swoje dane i odpowiednio zareagować.
Chciałbyś zapytać o coś jeszcze? Zapraszam do kontaktu:
pawel.czekierda@elmark.com.pl
667-464-466
Skontaktuj się ze specjalistą Elmark
Masz pytania? Potrzebujesz porady? Zadzwoń lub napisz do nas!