Chcesz wdrożyć Edge Computing? Oto 5 ważnych cech komputera przemysłowego.
Systemy IoT, ze względu na swoje zalety zyskują coraz większe znaczenie, także w przemyśle. W poniższym wpisie przedstawię najważniejsze cechy rodziny UC, które pomogą połączyć sieć OT z serwisami IT oraz idealnie wpasują się w koncepcję Edge Computing.
O idei przetwarzania brzegowego pisałem już w tym poście, natomiast teraz przyjrzymy się bliżej samym urządzeniom i temu, co mają do zaoferowania. Bo kompaktowe komputery Moxa z rodziny UC, dzięki szerokiemu wachlarzowi możliwości, odnajdą się w wielu branżach.
Wszystkie modele posiadają istotne cechy wspólne, które stanowią standard Moxa dla tej grupy produktów. Jednocześnie każda z serii posiada właściwe sobie zalety, dzięki czemu dopasowanie rozwiązania pod konkretny projekt nie stanowi problemu.
Co zatem łączy wszystkie komputery przemysłowe z rodziny UC?
Oto 5 kluczowych cech:
Po pierwsze: procesor o architekturze ARM
Czy taka jednostka CPU sama w sobie jest zaletą? To zależy od zastosowania, ale poniższe porównanie procesorów o architekturze RISC i CISC pomoże szybko dokonać wyboru, rozpatrując dany przypadek:
Po drugie: Moxa Industrial Linux
Oznacza to aż do 10 lat aktualizacji wsparcia systemu Linux, aby zapewnić wolny od zagrożeń system.
Kwestia jest szczególnie istotna pod kątem długoterminowego utrzymania systemu i systemów krytycznych.
Po trzecie: przemysłowa konstrukcja
Solidne wykonanie w świecie przemysłu to podstawa. Rozwiązania Moxa charakteryzuje wytrzymała, metalowa obudowa oraz układy scalone gotowe na pracę w ciężkich warunkach.
Co ponadto oferuje rodzina UC? Konkretne argumenty poparte faktami:
- bezwentylatorowa konstrukcja
- szeroki zakres temperatur pracy, od -40 do 70 °C dla modeli z modułem LTE
- kompatybilność z normami elektromagnetycznymi, w tym z IEC-61000-6-2/4
Po czwarte: wsparcie i wygoda konfiguracji
Komputery z rodziny UC mogą pochwalić się oficjalnym wsparciem serwisów platform Microsoft Azure oraz Amazon Web Services. Dodatkowo oprogramowanie ThingsPro Edge od Moxa, dedykowane większości modeli, pozwala na szybką i wygodną konfigurację połączenia.
Po piąte: gwarancja Elmark Automatyka
Co tu dużo mówić… 5 lat gwarancji sprzętowej stanowi wsparcie w utrzymaniu systemu dla integratorów i spokój ducha dla użytkowników końcowych. W przypadku jakiejkolwiek usterki nie jesteś zmuszony do wysyłki za granicę, bo urządzenie trafia do rąk naszych specjalistów w serwisie Elmark Automatyka w Warszawie. To zdecydowanie przyspiesza proces obsługi gwarancyjnej!
A co Moxa dodaje w pakiecie z komputerem UC?
Poza zaletami łączącymi całą rodzinę urządzeń warto zauważyć też wartości dodane od producenta, które usprawniają codziennę pracę lub sprawiają, że dane serie sprawdzą się idealnie w konkretnych systemach.
Przypatrzmy się im:
ThingsPro Edge
ThingsPro Edge jest oprogramowaniem dla komputerów UC*, do którego mamy dostęp z poziomu web konsoli. Korzystanie z tego software’u przynosi cały koszyk korzyści, m.in.:
- Szybką konfigurację interfejsów sieciowych
- Prostą konfigurację i pobieranie danych z urządzeń Modbus RTU/TCP
- Buforowanie lokalne i próbkowanie danych
- Wysyłanie danych przez protokół MQTT
- Wysyłanie danych telemetrycznych o urządzeniu
- Obsługę serwisów dla platform m.in. Azure, AWS
- Mechanizmy bezpieczeństwa zgodne z normą IEC-62443
- RESTful API – dla integracji z własnymi rozwiązaniami
- ThingsPro Proxy – narzędzie do zarządzania aktualizacjami
Jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej, odsyłam do DOKUMENTACJI.
*kompatybilność z seriami UC sprawdzisz TUTAJ.
Certyfikaty
Zgodność z certyfikatami i normami jest kluczowa w przypadku niektórych sektorów, m.in. energetyki czy kolejnictwa. Wychodząc naprzeciw tym wymaganiom komputery z rodziny UC, spełniają certyfikaty C1D2 czy dyrektywę ATEX.
W sektorze kolejowym kluczowe okaże się też spełnianie norm EN 50121 czy EN 50155.
Komunikacja
To ważna kwestia, na którą zwrócimy uwagę w przypadku połączenia produkcji z systemami biznesowymi. Projektując komputery z rodziny UC, Moxa zadbała również o to. Poniżej technologie, które możemy wykorzystać:
Podsumujmy:
Zastosowanie Edge Computing staje się coraz popularniejsze w dzisiejszym przemyśle dzięki zaletom, które wraz z sobą niesie. Więcej informacji o przetwarzaniu brzegowym znajdziesz w pozostałych wpisach, dostępnych poniżej.
A jeśli chcesz porozmawiać na temat innych rozwiązań Moxa lub dowiedzieć się jeszcze więcej na temat rodziny komputerów przemysłowych UC, zapraszam do kontaktu: moxa@elmark.com.pl.
Skontaktuj się ze specjalistą Elmark
Masz pytania? Potrzebujesz porady? Zadzwoń lub napisz do nas!