Trzecia część Akademii PLC Elmark - konfiguracja i połączenie sterownika z PC. Wgrywanie konfiguracji fizycznych I/O.
W drugiej części Akademii Elmark omówiliśmy zagadnienia związane z wyborem oprogramowania odpowiedniego dla naszego sterownika i instalacją środowiska. Nadszedł czas na kolejną część kursu: Konfiguracja sprzętowa sterownika Unitronics Unistream.
Wybór modelu sterownika z serii Unitronics Unistream
Podczas tworzenia nowego projektu, środowisko Unitronics UniLogic wymaga od nas wybrania modelu sterownika. Oznaczenie modelu znajduje się na naklejce umieszczonej z tyłu sterownika.
Możemy dokonać zmiany wybranego sterownika w każdym momencie. Z panelu Solution Explorer rozwijamy pozycję Hardware Configuration. Wybranie zakładki Controller Model umożliwia nam zmianę modelu.
Konfiguracja lokalnych portów I/O
Ze względu na modułową budowę niektórych sterowników Unitronics Unistream (opisane przez nas w części pierwszej kursu), wybrane przez nas moduły należy skonfigurować w oprogramowaniu. W tym celu, z rozwiniętej wcześniej pozycji Hardware Configuration, wybieramy zakładkę Uni-I/O & Uni-COM. Z panelu ToolBox wybieramy (2x LPM) zamontowane przez nas moduły.
W przypadku modułów analogowych I/O możemy w oknie Properties Window wybrać osobno rodzaj sygnału dla każdego z wejść/wyjść (0-20mA, 4-20mA itp).
Komunikacja sterownika z programem UniLogic
Klikając w zakładkę PLC, na górnym pasku wyboru znajdziemy opcje PC - PLC Communication.
Następnie, w oknie które pojawi się po wybraniu zakładki, wybieramy opcje USB lub Ethernet, w zależności od wybranego sposobu komunikacji. Teraz mamy dostęp do kilku ważnych opcji w górnym panelu, takich jak: Download, Upload, Online, Verify. Z pewnością będziemy ich używać bardzo często w trakcie trwania kursu.
a) Połączenie przez USB
Komunikacja PC z PLC wymaga odpowiedniego sterownika USB. Program UniLogic (wersja 1.21.51 i nowsze) sam zainstaluje wymagane sterowniki. Instalowanie nieautoryzowanych sterowników wymaga włączenia tej opcji w menu systemu. Tutaj można znaleźć poradnik.
b) Połączenie przez Ethernet
Aby komunikacja PLC z PC była możliwa za pomocą złącza Ethernet, oba urządzenia muszą mieć taką samą domenę IP. Przykładowo jeżeli adres IP sterownika to 192.168.1.2, wtedy komputer musi mieć ustawiony adres IPv4 np. na 192.168.1.3.
Pierwszy program w środowisku UniLogic
Zamiast klasycznego "hello world", umieścimy na sterowniku pusty program. W tym celu wybieramy z górnego panelu PLC opcję Download.
Następnie, na pojawiającym się oknie, wybieramy opcję Download and restart. Po chwili na panelu HMI pojawi się komunikat o wgrywaniu projektu. Finalnie panel powinien wyświetlać biały kolor na całej swojej powierzchni.
Podsumowanie
Konfiguracja sprzętowa sterownika Unitronics Unistream z pewnością nie należy do trudnych. Należy jednak być uważnym podczas konfiguracji modułów I/O, ponieważ ich nazwy są kodowane, co może na początku okazać się pewnym utrudnieniem. W kolejnej części kursu Akademii PLC Elmark zajmiemy się typami zmiennych. Zachęcam również do zapoznania się z oferowanymi sterownikami Unitronics z serii Unistream na naszej stronie .
Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi częściami kursu Akademi PLC Elmark, dzięki którym można poznać inne istotne cechy i funkcje sterowników Unitronics:
- Sterowniki Unitronics serii UniStream
- Uruchomienie sterownika UniStream i instalacja UniLogic
- Konfiguracja sprzętowa sterownika Unitronics UniStream
- Typy danych dostępnych w sterownikach UniStream
- Tagi i struktury w programie UniLogic
- Podstawy tworzenia wizualizacji w UniLogic
- UniLogic prosty program przycisk + lampka
- Timery dostępne w UniLogic
- RTC w sterownikach Unistream
- String, czyli tekstowy typ danych
- DataSampling i archiwizacja danych w UniLogic
- I/O w sterownikach PLC UniStream
- Alarmy wbudowane w programie UniLogic
- UAC, czyli Zarządzanie uprawnieniami użytkowników
- Dostęp VNC do sterownika UniStream
- Tabele Danych w programie UniLogic
- Komunikacja EtherNet/IP
- Komunikacja ModBus RTU w UniStream
- Regulator PID w sterownikach UniStream
- Komunikacja CAN, czyli szeregowa magistrala komunikacyjna
- Konfiguracja Falowników w UniLogic
- Komunikacja za pomocą protokołu FTP
- Protokół MQTT w środowisku UniLogic
- Konfiguracja modemu 3G, wysyłanie/odbieranie SMS
- Bazy SQL w połączeniu z UniLogic
Wpisy wykorzystujące nabytą wiedzę w zaawansowany sposób
Skontaktuj się ze specjalistą Elmark
Masz pytania? Potrzebujesz porady? Zadzwoń lub napisz do nas!