Ładowarki NPB i przetwornice NTU – wszystko, co powinieneś o nich wiedzieć

23.05.2023 How to, Informacje produktowe /
ładowarka
Wizerunek autora
Jakub Motyka Były pracownik Elmark Automatyka S.A.

W ofercie MEAN WELL dostępne są ładowarki akumulatorów oraz przetwornice DC/AC obejmujące moce od 100 do 3200W. Oba typy urządzeń mogą ze sobą współpracować:

  • ładowarka dostarcza prąd stały do ładowania akumulatora,
  • przetwornica DC/AC przekształca energię z akumulatora na prąd zmienny, aby zasilić urządzenia końcowe.

Taka konfiguracja jest często używana np. w samochodach kempingowych, na jachtach lub w niewielkich systemach podtrzymywania zasilania.


Ładowarki NPB MEAN WELL
To kompaktowe, przenośne urządzenia o mocach 120/240/360W oraz większe, stacjonarne modele 450/750/1200/1700W.
Każdy model występuje w 3 wersjach napięciowych:

  • 12V(10.5~21V),
  • 24V(21~42V)
  • 48V(42~80V).

Prąd wyjściowy jest regulowany w zakresie 50%~100% wartości znamionowej a doboru parametrów wyjściowych dokonuje się za pomocą potencjometrów na obudowie. Poza regulacją prądu i napięcia wyjściowego użytkownik ma możliwość wyboru 2- lub 3-stopniowej krzywej ładowania.

Modele NPB-450/750/1200/1700 zostały wyposażone w protokół CANBus oraz rozbudowane funkcje zdalnego sterowania. Za pomocą zewnętrznego programatora SPB-001 możliwa jest zmiana prądu i napięcia oraz zaprogramowanie własnych krzywych ładowania. Zmiana przebiegów ładowania jest również możliwa z poziomu przełącznika na obudowie.


Przetwornice DC/AC


Modele DC/AC NTS i NTU występują w mocach od 300 do 3200W. Urządzenia oferują rzeczywisty przebieg sinusoidalny na wyjściu (true sine, THD>3%), konfigurowalne napięcie wyjściowe (200/220/230/240V) oraz regulację częstotliwości (50 lub 60 Hz). Urządzenia są przystosowane do współpracy zarówno z akumulatorami kwasowo-ołowiowymi, jak i litowo-jonowymi.
Wejściowe napięcie to zależnie od modelu

  • 12 VDC,
  • 24 VDC,
  • 48 VDC.

Ponadto modele NTS-750, NTS-1200 i mocniejsze posiadają protokół komunikacji RS-232. Pozwala to użytkownikowi na stały podgląd parametrów pracy urządzenia oraz reagowanie na zmiany (np. przy instalacji paneli off-grid).

Dodatkowo, seria NTU jest wyposażona w tryb UPS. W trakcie normalnej pracy przetwornica zasila odbiorniki bezpośrednio z sieci AC, a w momencie zaniku napięcia sieciowego przetwornica w ciągu 10 ms przełączy się na zasilanie bateryjne, podtrzymując w ten sposób zasilanie.


Zastosowania

Dzięki szerokiemu zakresowi napięć ładowania i możliwością pracy z różnymi typami akumulatorów ładowarki NPB sprawdzą się między innymi w ładowaniu:

  • elektronarzędzi,
  • rowerów, hulajnóg i innych pojazdów elektrycznych,
  • akumulatorów samochodowych.

Mocniejszych modeli, dzięki zdalnej komunikacji CANBus można użyć do ładowania wózków. inwalidzkich, urządzeń sprzątających lub do ładowania i monitorowania stanu akumulatorów w centralach przeciwpożarowych.

Z kolei przetwornice DC/AC sprawdzą się wszędzie tam, gdzie dostęp do sieci elektroenergetycznej może być utrudniony, np.:

  • na działce,
  • w domu letniskowym,
  • w samochodzie.

Dzięki możliwości chwilowego przeciążania urządzenia można wykorzystać do zastosowań z wysokim prądem rozruchowym: do zasilania elektronarzędzi, silników czy dużych naświetlaczy.

Zalety obu urządzeń można wykorzystać też w domu jednorodzinnym, jachcie lub kamperze. W takiej konfiguracji ładowarki NPB używamy do ładowania akumulatorów, a przetwornic NTS do wykorzystania zgromadzonej energii. Dzięki protokołom komunikacyjnym możliwe jest wtedy zdalne sterowanie i monitorowanie procesu za pomocą zewnętrznego sterownika.

Urządzenia można również wykorzystać do stworzenia prostego systemu podtrzymywania zasilania. W układzie przedstawionym na poniższym schemacie urządzenia końcowe zasilane są z sieci AC, a akumulator jest doładowywany przez ładowarkę NPB. W chwili zaniku sieci AC przetwornica NTU automatycznie przełączy się na zasilanie bateryjne. Funkcjonalność ta będzie szczególnie przydatna do zabezpieczenia przed utratą zasilania np. serwerów, urządzeń telekomunikacyjnych, czy chłodniczych.



W razie dodatkowych pytań przy doborze odpowiedniego modelu do Twojej aplikacji, zapraszamy do kontaktu z zespołem MEAN WELL pod adresem zasilacze@elmark.com.pl lub telefonicznie: 22-541-84-84.

Skontaktuj się ze specjalistą Elmark

Masz pytania? Potrzebujesz porady? Zadzwoń lub napisz do nas!