Nowa seria przemienników częstotliwości UMI-B7 – Efektywność, Precyzja i Wszechstronność

07.11.2024 Informacje produktowe / Sterowanie i akwizycja danych
Nowa seria przemienników częstotliwości UMI-B7 – Efektywność, Precyzja i Wszechstronność
Wizerunek autora
Producent: UNITRONICS

UMI-B7 to najnowsza seria przemienników częstotliwości, stworzona przez Unitronics z myślą o zapewnieniu wszechstronnego rozwiązania dla branży automatyki przemysłowej. Przemienniki te oferują szeroki zakres zastosowań dzięki zaawansowanemu sterowaniu silnikami synchronicznymi i asynchronicznymi, a także kompatybilności z wieloma systemami automatyki dzięki kartom komunikacyjnym. W takim przypadku nieważne, czy posiadasz sterownik Siemensa, Omrona, Allena-Bradleya czy innego producenta możesz go bez problemu skomunikować z naszym falownikiem. 

Sprawdź, jak UMI-B7 może zwiększyć efektywność, niezawodność i precyzję działania Twojego zakładu produkcyjnego lub przemysłowego.

ZOBACZ MODELE W SKLEPIE

 


Co nowego w porównaniu z poprzednią serią?

  • Obsługa wielu typów silników

Seria UMI B1 obsługuje tylko i wyłącznie silniki indukcyjne asynchroniczne. W serii UMI B7 otrzymujemy możliwość sterowania silnikami synchronicznymi z magnesami trwałymi. 

  • Rozbudowa o opcjonalne karty

Falowniki serii UMI B7 otrzymały możliwość rozbudowy o dodatkowe karty komunikacyjne, enkoderowe, SIN oraz IO. Wszystkie modele o mocy równej lub wyższej niż 7,5kW obsługują 3 karty. Pozostałe modele posiadają 2 sloty. 

Dzięki kartom komunikacyjnym falowniki możemy połączyć z każdym systemem automatyki. A falowniki mogą komunikować się po protokołach: PROFINET, EtherNet/IP, Modbus TCP, EtherCAT, CANopen, Modbus RTU.

  • Zamknięta pętla sterowania wektorowego

Możliwość dołączenia karty enkoderowej pozwala na implementację sterowania FVC (Feedback Vector Control), czyli sterowania wektorowego w zamkniętej pętli. Jest to niezwykle ważne w aplikacjach, które już przy zerowej prędkości potrzebują wysokiego momentu. 

Bezczujnikowe sterowanie wektorowe (otwarta pętla) osiąga 150% momentu przy 0,25Hz dla silników asynchronicznych. Przy sterowaniu w zamkniętej pętli przy prędkości 0Hz jesteśmy w stanie osiągnąć 200% momentu znamionowego. 

  • Zwiększona ilość funkcjonalności, w tym obsługiwanych aplikacji

Aplikacje nawijania, odwijania, kontrola momentu w trybie sterowania prędkością lub momentu, pozycjonowanie wrzeciona ... to wszystko i wiele innych funkcjonalności jesteś w stanie zaprogramować bezpośrednio na falowniku, używając do tego komunikacji lub wbudowanych wejść/wyjść. 

  • Obsługa czujnika PTC

Dołączenie karty rozszerzeń IO pozwala na obsługę czujnika PTC. Jest to funkcjonalność niedostępna w serii B1. Czujnik PTC pozwoli na monitorowanie temperatury silnika, by nie doprowadzić do jego przegrzania. Pozwoli to na wczesne wykrycie potencjalnego postoju spowodowanego stygnięciem silnika. 


Szybka integracja ze sterownikami PLC Unitronics

Unitronics zadbał o to, aby wszystkie jego zaawansowane urządzenia były proste i szybkie w programowaniu. Tak jak w przypadku poprzedniej serii podłączając falownik Unitronics do sterowników PLC serii UniStream otrzymujemy:

  • Gotowe struktury danych, które odpowiadają parametrom w falowniku. 
  • Programowanie komunikacji ogranicza się do podana jej parametrów. Przypomina to bardziej konfigurację niż programowanie. 
  • Gotowe, opisane struktury parametrów falownika do jego konfiguracji. Nie ma potrzeby zaglądania do instrukcji. 
  • Przygotowane pulpity HMI do sterowania falownikami
  • Stworzone przez producenta bloki funkcyjne do sterowania falownikiem z poziomu pisania kodu programu. 

Widok parametrów falownika z poziomu oprogramowania UniLogic do sterowników PLC Unitronics

Wspólne oprogramowani do sterowników PLC oraz do falowników Unitroncis jest w pełni darmowe i można je pobrać bezpłatnie ze strony producenta (link). 

POZNAJ EKOSYSTEM UNITRONICS

Przemienniki Unitronics pracujące jako urządzenia stand-alone

Wszystkie przemienniki częstotliwości Unitronics posiadają również oddzielne oprogramowanie do parametryzacji i diagnostyki. UMI Workshop jest bezpłatnym softem, który można pobrać ze strony (link). Dzięki temu:

  • Przy diagnostyce nie ma potrzeby podłączania się do sterownika PLC, aby poznać parametry pracy falownika.
  • Falownik Unitroncis może pracować w sieciach z innymi producentami.

Okno diagnostyki w oprogramowaniu UMI Workshop


Dlaczego warto wybrać serię UMI-B7?

  • Zaawansowane tryby sterowania: Seria UMI-B7 obsługuje tryby sterowania wektorowego w otwartej (SVC) i zamkniętej (FVC) pętli sterowania co pozwala na precyzyjne sterowanie momentem, prędkością i pozycją. Dodatkowo falownik posiada tryb sterowania skalarnego (SVPWM).
  • Szeroki zakres mocy i napięcia: Dostępne modele pracują w zakresie mocy od 1,5 kW do 500 kW, przy napięciu 400V. Dzięki temu, UMI-B7 sprawdzi się zarówno w małych, jak i dużych aplikacjach przemysłowych.
  • Kompatybilność z różnymi silnikami: UMI-B7 umożliwia sterowanie zarówno silnikami synchronicznymi z magnesami trwałymi, jak i asynchronicznymi.
  • Bezpieczne wyłączenie momentu (STO) w kategorii SIL2.
  • Różnorodność obsługiwanych protokołów komunikacyjnych dzięki opcjonalnym kartom: PROFINET, EtherNet/IP, Modbus TCP, EtherCAT, CANopen, Modbus RTU.
  • Obsługa kart enkoderowych.
  • Łatwa integracja ze sterownikami PLC Unitronics lub praca jako urządzenie stand-alone.

ZOBACZ MODELE W SKLEPIE


Kontakt

Masz pytania? Skontaktuj się:

  Paulina Łapińska
   Specjalistka ds. Systemów PLC i Napędów

   +48 605 065 370

   paulina.lapinska@elmark.com.pl

Skontaktuj się ze specjalistą Elmark

Masz pytania? Potrzebujesz porady? Zadzwoń lub napisz do nas!