Nowe zasilacze buforowe serii LAD

07.10.2022 Informacje produktowe / Zasilanie
mean well
Wizerunek autora
Jakub Motyka Były pracownik Elmark Automatyka S.A.
Producent: MEAN WELL

Jednymi z najpopularniejszych urządzeń wykorzystywanych w celu zapewnienia ciągłości zasilania są zasilacze buforowe. Zasilacze te przeznaczone są do pracy w systemach monitoringu, kontroli dostępu, systemach alarmowych itp.. W połączeniu z zewnętrznym akumulatorem zapewniają nieprzerywaną ciągłość zasilania.

Stale uaktualniając ofertę dostępnych zasilaczy MEAN WELL wprowadza nową serię zasilaczy buforowych do zabudowy: LAD-120/240/360/600. Docelowo seria LAD ma zastąpić zasilacze AD-55 i AD-155.

Rys. 1 Zasilacze buforowe LAD-120/240/360/600

 

W serii zasilaczy buforowych LAD dostępne są w moce: 120W, 240W, 360W, 600W. Wszystkie modele zaprojektowane zostały w obudowie o profilu 1U. Dostępne napięcia wyjściowe to 13.8V, 27.6V, 41.5V i 55.2V. Dzięki regulacji napięcia wyjściowego w zakresie -20~+5% można precyzyjnie dobrać napięcie do danej baterii. Seria LAD może współpracować zarówno z bateriami kwasowymi jak i z litowo jonowymi.

Urządzania w podstawowej wersji (LAD-120/240/360/600) są wyposażone w zestaw wyjść sygnalizacyjnych:

  • AC OK – informacja o ewentualnym braku napięcia sieciowego AC,
  • Battery Disconnected – informacja o braku bądź nieprawidłowym podłączeniu baterii,
  • Battery Low – niski poziom naładowania akumulatora,
  • Battery Full – akumulator naładowany,
  • Discharge – informacja o zasilaniu urządzenia z akumulatora

Dzięki wyjściom sygnalizacyjnym  możliwe jest stałe monitorowanie stanu pracy oraz sygnalizacja ewentualnych błędów.

Na zamówienie dostępne będą również modele LAD-360U i LAD-600xU wyposażone w protokół komunikacyjny UART.

Jedną z ważniejszych funkcji zasilaczy i modułów buforowych jest funkcja tzw. „zimnego startu” – możliwość uruchomienia zasilacza jedynie z zasilania akumulatorowego, bez sieci AC. W zasilaczach LAD zimny start realizujemy w prosty sposób zwierając dwa piny na wyjściu sygnalizacyjnym.

 

Rys. 2 ,,Zimny start'' - sposób połączenia

 

W kwestii bezpieczeństwa urządzenia posiadają zabezpieczenia przeciążeniowe, nadnapięciowe i temperaturowe. Jeśli detekcja napięcia wykryje zbyt niską wartość napięcia akumulatora, urządzenie samoczynnie wyłączy się chroniąc akumulator przed nadmiernym rozładowaniem. Zasilacze są również zabezpieczone przed odwrotnym podłączeniem akumulatora.

W tabeli poniżej przedstawiono najważniejsze różnice pomiędzy zasilaczami buforowymi z nowej serii LAD a starymi AD-55 i AD-155:

 

Seria LAD doskonale sprawdzi się w systemach podtrzymywania zasilania, w systemach kontroli bezpieczeństwa, ochrony przeciwpożarowej, oświetlenia awaryjnego czy systemów centralnego monitoringu.

 

 

 

 

Skontaktuj się ze specjalistą Elmark

Masz pytania? Potrzebujesz porady? Zadzwoń lub napisz do nas!