Robotyzacja procesu paletyzacji – przykład z najwyższej półki
Paletyzacja i depaletyzacja to jedne z najpopularniejszych zadań, które jednocześnie doskonale wpasowują się w ramy myślenia o automatyzacji we współczesnym przemyśle. Oba procesy są powtarzalne i nurzące dla człowieka, zwłaszcza gdy mówimy o wielogodzinnym cyklu pracy. Jednocześnie mogą być potencjalnie niebezpieczne, tym bardziej, kiedy mamy do czynienia ze znaczną wysokością docelowego miejsca składowania i ciężarem paczek.
- Czy jakakolwiek osoba jest w stanie przeprowadzać te procesy ręcznie, przez 8 godzin każdego dnia? Nawet jeśli tak, to czy taka praca będzie satysfakcjonująca?
- Czy będzie bezpieczna?
- Czy nie lepiej oddelegować pracownika do innego zadania, a sam proces zautomatyzować?
Z takiego założenia wyszła firma Intrex, która wdrożyła całe stanowisko do paletyzacji u swojego klienta, producenta kartuszy gazowych Inko Time. Jak mówi sam jej właściciel, Pan Wojciech Dudycz:
„Do tej pory układanie ciężkich 10 kg kartonów na wysokości 2 metrów było zadaniem naszych pracowników, co sprawiało, że byli bardzo obciążeni, a sam proces nie był wystarczająco efektywny”
Robotyzacja procesu paletyzacji w praktyce
Co ciekawe, rozwiązanie dostarczone przez Intrex pozwoliło nie tylko zminimalizować czas samego procesu i odciążyć całkowicie personel od paletyzacji, ale przyniosło istotną wartość dodaną. Aplikacja pozwoliła na układanie paczek z towarem w dwóch różnych pozycjach, dzięki czemu maszyna nie musi czekać na zabranie pierwszej palety.
Całość wdrożenia skomentował P. Mateusz Andrzejewski:
„Jako Intrex zawsze skupiamy się na potrzebie klienta. W przypadku firmy Inko Time największym wyzwaniem, z którym musieliśmy się zmierzyć była wysokość na jakiej konieczne było układanie kartonów. Dzięki specjalnie zaprojektowanej przez nas kolumnie byliśmy w stanie sprostać wszystkim wymaganiom jakie zostały przed nami postawione. Jest to kolejna realizacja, która utwierdza nas w przekonaniu, że indywidualne podejście do klienta to jedyna droga do jego satysfakcji”
Kolejna korzyść przyszła bardzo szybko – pracownicy, którzy nie musieli już dłużej zajmować się paletyzacją zostali oddelegowani na wcześniejszy etap – do pakowania poszczególnych elementów w kartony. Dzięki takiemu podziałowi ról cały proces zdecydowanie przyspieszył, przynosząc zysk firmie.
W rezultacie inwestycja w cobota zwróciła się dużo szybciej niż estymowane przez Universal Robots 18 miesięcy.
Dlaczego cobot?
Przyjrzyjmy się samym urządzeniom, które stanęły za sukcesem w przypadku opisywanego case study. Roboty współpracujące Universal Robots przynoszą szereg zalet, które umożliwiły tak szybkie i relatywnie niedrogie wdrożenie.
Skupmy się na 5 spośród nich:
- Po pierwsze: ich obsługa jest bardzo łatwa, aby móc je zaprogramować nie potrzebujemy wiedzy informatyka i specjalnych umiejętności.
- Po drugie: nie wymagają kosztownych wygrodzeń w przeciwieństwie do popularnych, ale i wielokrotnie droższych robotów przemysłowych.
- Po trzecie: siódma oś pozwala im na wyjątkową elastyczność i umożliwia prace nawet tam, gdzie jest mało miejsca.
- Po czwarte: łatwo można zmienić ich stanowisko i przeznaczenie. Wystarczy literalnie przenieść cobota w inne miejsce, przezbroić efektor (maszynę lub chwytak), nauczyć w kilkadziesiąt minut nowego zestawu powtarzalnych ruchów i… to wszystko.
- Po piąte: są bezpieczne dla ludzi. Wbudowane czujniki pozwalają im pracować z człowiekiem dosłownie „ramię w ramię” bez żadnego ryzyka.
Roboty współpracujące Universal Robots – jaki będzie najlepszy?
W połowie 2022 roku Universal Robots zaprezentował najnowszego, zaprojektowanego zupełnie od nowa cobota UR20 o udźwigu aż 20 kg.
Które z rozwiązań jest najlepsze do danej aplikacji? Nawet pozostając w kręgu procesów paletyzacji oraz depaletyzacji należy zwrócić uwagę na rozmiary przenoszonych paczek, dystans na jaki mają być odłożone, itd.
Pełne wsparcie przed, w trakcie i po sprzedaży od Elmark Automatyka
Jeśli nie wiesz, który konkretnie cobot Universal Robots sprosta najlepiej wymaganiom Twojej aplikacji, skontaktuj się z nami. Jako Elmark Automatyka działamy na rynku automatyki przemysłowej już blisko 40 lat. Pracując zgodnie z filozofią VAD (Value Added Distributor) nie tylko oferujemy sprawdzone rozwiązania dla przemysłu, ale też chętnie i bezpłatnie dzielimy się naszą wiedzą.
Organizujemy cykliczne webinary i seminaria na temat robotyzacji oraz prowadzimy regularne szkolenia (zwykłe i certyfikowane) dla tych, którzy chcieliby podnieść swoje zyski dzięki cobotom. Nasze podejście jest kompleksowe i opiera się na obsłudze klienta od A do Z – poza sprzedażą i szkoleniami prowadzimy również własny autoryzowany serwis cobotów, a nawet pomagamy w kwestiach finansowania inwestycji w cobota.
Jak pokazało powyższe case study – jest to inwestycja przynosząca zysk.
Przy okazji chcieliyśmy podziękować naszemu partnerowi, twórcy stanowiska do paletyzacji - firmie Intrex.
Skontaktuj się ze specjalistą Elmark
Masz pytania? Potrzebujesz porady? Zadzwoń lub napisz do nas!