
Spis treści
Procedura oceny zgodności uległa aktualizacji w Rozporządzeniu 2023/1230. Zanim jednak przejdziemy do szczegółów omówimy obecnie przyjęte metody zgodnie z Dyrektywą 2006/42/WE.
Wykaz maszyn niebezpiecznych
Pierwszym krokiem będzie określenie czy nasza maszyna znajduje się w wykazie maszyn niebezpiecznych – Załącznik IV w Dyrektywie 2006/42/WE. Na tej liście znajdują się takie urządzenia jak:
- pilarki, strugarki,
- frezarki, prasy, wtryskarki,
- podnośniki,
- układy bezpieczeństwa,
- konstrukcje chroniące (ROPS, FOPS).
W tym momencie mamy pierwszą zmianę. W rozporządzeniu Załącznik IV przeniesiono do Załącznika I i podzielono na część A i B. Do części B przeniesiono większość urządzeń z Załącznika IV w dyrektywie. Natomiast w części A znajdziemy:
- odłączane przekładnie mechaniczne wraz z osłonami,
- podnośniki do pojazdów,
- przenośne maszyny montażowe z wkładem,
- elementy bezpieczeństwa i maszyny z elementami AI.
Moduły oceny zgodności (Dyrektywa)
Wracając do dyrektywy jeśli nasza maszyna nie znajduje się w Załączniku IV to sprawa jest prosta wybieramy moduł A, czyli wewnętrzną kontrolę produkcji, którą w całości my przeprowadzamy jako producent i nie wymagany jest udział jednostki notyfikowanej.
Natomiast, gdy nasza maszyna znajduje się na liście w załączniku to mamy jeszcze jedno koło ratunkowe przed zwróceniem się do jednostki notyfikowanej. Możemy sprawdzić czy istnieją normy zharmonizowane (najlepiej typu C), które obejmują wszystkie wymagania. Jeśli odpowiadamy twierdząco to możemy zastosować kontrolę wewnętrzną.
Jeśli nie znajdziemy odpowiednich norm zharmonizowanych to musimy zastosować moduł B - badanie typu na podstawie dokumentacji dostarczonej przez producenta lub moduł H – pełne zapewnienie jakości związane z zatwierdzeniem i kontrolą systemu jakości, oba wykonywane przez jednostkę notyfikowaną.
Moduły oceny zgodności (Rozporządzenie)
Zmiany przy ocenie zgodności w rozporządzeniu są głównie związanie z zmianą w wykazie maszyn niebezpiecznych. Tak samo jak przy dyrektywie, jeśli nasza maszyna nie znajduje się w Załączniku I to przyjmujemy moduł A.
Natomiast jeśli znajduje się w Załączniku I to ograniczono nam koło ratunkowe, które można było stosować w dyrektywie. Otóż jeśli maszyna znajduje w wykazie części A to nie mamy możliwości odwołania się do norm zharmonizowanych – ta opcja pozostaje tylko w części B.
W przypadku braku odpowiednich norm zharmonizowanych pozostaje nam moduł B, moduł H i moduł G, który jest nowością. Moduł G to ocena zgodności w oparciu o weryfikację jednostkową. Podobnie jak w dyrektywie wszystkie powyższe moduły wykonywane są przez jednostką notyfikowaną.
Żródła:
Rozporządzenie 2023/1230 - Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/1230 z dnia 14 czerwca 2023 r. w sprawie maszyn oraz w sprawie uchylenia dyrektywy 2006/42/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Rady 73/361/EWG
Dyrektywa 2006/42/WE - Dyrektywa 2006/42/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 17 maja 2006 r. w sprawie maszyn, zmieniająca dyrektywę 95/16/WE