Ten wpis jest kolejną częścią Akademi PLC Elmark, ma na celu pokazanie w jaki sposób ustawić RTC i jakie są jego zastosowania.
RTC (Real Time Clock)
Sposoby ustawiania
Ustawiania z poziomu komputera
Żeby użyć tej metody sterownik musi być podłączony do komputera za pomocą USB lub Ethernetu. Sterownik pobierze RTC (czas i datę) z komputera. Jest to najłatwiejsza i najszybsza metoda ustawienia właściwego czasu i daty w sterowniku. Żeby użyć tej metody należy kliknąć "Set RTC" i później "Set" tak jak na zrzucie ekranu poniżej.
Ustawianie z poziomu sterownika
Ten sposób ustawiania RTC wymaga wejścia w UniApps. Żeby to zrobić, trzeba dotknąć i przytrzymać obszar w prawym górnym rogu ekranu sterownika, a następnie wybrać opcję UniApps w okienku, które się pojawi. Następnie należy dotknąć zegarek i ustawić godzinę (jak na zrzucie ekranu poniżej). Analogicznie możemy ustawić także datę. Można także zmienić wyświetlanie czasu z 12h na 24h, podziałki miedzy datą (delimiter), sposób wyświetlania daty z DD/MM na MM/DD oraz sposób zapisu miesiąca.
Sposoby używania zmiennych RTC
Zmienne Real Time Clock pozwalają na ustawianie daty lub czasu w sterowniku, przykładowo po tym, gdy zakończy się jakiś proces. Możliwe jest także tłumaczenie RTC z/lub na UTC (Czas Uniksowy)
Schedule (Harmonogram)
Jest to funkcja która pozwala na porównywanie nadanej przez nas wartości do aktualnego czasu i daty zapisanej przez sterownik. Funkcja ta jest bardzo przydatna w sytuacjach kiedy sterownik ma wykonać jakąś czynność w wybranym przez nas momencie. Przykładowo jeśli wiemy że należy wykonać serwis urządzenia za pół roku, to możemy ustawić wyświetlanie wiadomości o tym na ekranie HMI dzięki funkcji harmonogramu.
W HMI jest możliwość dodawania widget'ów harmonogramu zarówno w wersji analogowej, jak i cyfrowej. Dodając ten element operator panelu uzyskuje możliwość wprowadzania daty z poziomu sterownika.
Żeby dodać Harmonogram najpierw trzeba stworzyć mu odpowiednią strukturę danych - do przechowywania informacji o jego pracy. W programie UniLogic robimy to dodając nowy tag i wybierając "schedule" jako typ danych. System automatycznie generuje stryktury i jedyne, co musi zrobić użytkownik, to ustawić wybrane przedziały czasu i stworzyć program w Ladder.
Podsumowanie
Funkcje Real Time Clock i Schedule warto używać w aplikacjach, w których zastosowanie timerów zużywa zbyt dużą ilość pamięci - np. w przypomnieniach o serwisach okresowych maszyn. Używanie tych elementów otwiera nam bardzo wiele możliwości i jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia programisty.
Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi częściami kursu Akademi PLC Elmark, dzięki którym można poznać inne istotne cechy i funkcje sterowników Unitronics:
- Sterowniki Unitronics serii UniStream
- Uruchomienie sterownika UniStream i instalacja UniLogic
- Konfiguracja sprzętowa sterownika Unitronics UniStream
- Typy danych dostępnych w sterownikach UniStream
- Tagi i struktury w programie UniLogic
- Podstawy tworzenia wizualizacji w UniLogic
- UniLogic prosty program przycisk + lampka
- Timery dostępne w UniLogic
- RTC w sterownikach Unistream
- String, czyli tekstowy typ danych
- DataSampling i archiwizacja danych w UniLogic
- I/O w sterownikach PLC UniStream
- Alarmy wbudowane w programie UniLogic
- UAC, czyli Zarządzanie uprawnieniami użytkowników
- Dostęp VNC do sterownika UniStream
- Tabele Danych w programie UniLogic
- Komunikacja EtherNet/IP
- Komunikacja ModBus RTU w UniStream
- Regulator PID w sterownikach UniStream
- Komunikacja CAN, czyli szeregowa magistrala komunikacyjna
- Konfiguracja Falowników w UniLogic
- Komunikacja za pomocą protokołu FTP
- Protokół MQTT w środowisku UniLogic
- Konfiguracja modemu 3G, wysyłanie/odbieranie SMS
- Bazy SQL w połączeniu z UniLogic
Wpisy wykorzystujące nabytą wiedzę w zaawansowany sposób
Skontaktuj się ze specjalistą Elmark
Masz pytania? Potrzebujesz porady? Zadzwoń lub napisz do nas!