Ten rok stoi pod znakiem nowości w zakresie kontroli ruchu od Unitronics. Jakiś czas temu otrzymaliśmy odświeżone falowniki UMI-B7 a teraz przyszedł czas na serwonapędy B5 i E5-S.
Pomimo nowej funkcjonalności Unitronics dalej jest wierny zasadzie „Servo Made Simple”, dlatego czynności związane z przygotowaniem serwonapędu do pracy i zaprogramowanie ruchu wyglądają identycznie jak w przypadku serii B4 – dokładniej opisane jest to w Akademii Serwonapędów (LINK).
Co nowego?
Nowa seria serwonapędów Unitronics to przede wszystkim zmiany sprzętowe.
- Silniki B5 i B6
Tym razem mamy dwa rodzaje silników obsługiwane przez serwosterowniki.
Silniki B5 o niskiej inercji pozwalają na osiągnięcie wyższych prędkości za czym idzie bardziej dynamiczna praca układu.
Silniki B6 o średniej inercji to niższe prędkości pracy, ale za to znacznie wyższy moment, który sprawdzi się przy wymagających aplikacjach.
- Funkcja bezpieczeństwa STO – tylko w wersji EtherCAT
Bezpieczne wyłączenie momentu to podstawowa ochrona użytkownika przed awariami i niebezpiecznymi sytuacjami. Funkcja STO zapewni również bezpieczne serwisowanie maszyn.
Kiedy wyzwolimy sygnał STO (np. z przełącznika bezpieczeństwa) funkcje kontroli silnika zostaną natychmiastowo zatrzymane, uniemożliwiając serwosterownikowi utrzymywanie momentu. W zależności od bezwładności i tarcia serwosilnik może swobodnie się obrać przez całkowitym zatrzymaniem.
- Obsługa szyny DC
W poprzedniej serii serwonapędów energię wytworzoną podczas hamowania rozpraszaliśmy w formie ciepła poprzez wbudowane lub zewnętrzne rezystory hamowania. Nowe serwosterowniki B5 i E5-S zostały wyposażone w szynę DC, która pozwoli ponownie wykorzystać wcześniej traconą energię.
W wieloosiowych rozwiązaniach zastosowanie szyny DC pozwoli na oszczędność energii. Silniki w maszynach zazwyczaj nie są równo obciążone, dlatego możemy energię wytworzoną przy hamowaniu przekazać mniej obciążonym silnikom w wyniku czego uzyskujemy bardziej równomierną pracę układu.
- Redukcja powierzchni montażowej
Serwosterowniki B5 i E5-S możemy montować przy sobie nie zachowując przerwy pomiędzy ścianami bocznymi. Dzięki temu możemy zmniejszyć powierzchnię jaką zajmuje rozwiązanie nawet o 25%!
- Funkcja sondy dotykowej
Za pomocą dedykowanych wejść możemy wykorzystać czujniki lub krańcówki do bazowania serwosilnika, ograniczenia maksymalnego ruchu jak i wykonywać zaprogramowane czynności po najechaniu na czujnik. Zastosowanie szybkich wejść pozwala na znacznie szybszą reakcję napędu, które sprawdzi się w aplikacjach etykietowania czy drukowania.
Dowiedz się więcej o rozwiązaniach Unitronics
Pełne portfolio produktów, opisy i specyfikacje techniczne dostępne w sklepie internetowym:
Jeśli chcesz bezpłatnie przetestować rozwiązanie, zapraszam do kontaktu: sterowniki@elmark.com.pl
Skontaktuj się ze specjalistą Elmark
Masz pytania? Potrzebujesz porady? Zadzwoń lub napisz do nas!