Skąd pobrać oprogramowanie UniLogic?
Do programowania sterowników UniStream używamy oprogramowania UniLogic, które możemy pobrać za darmo ze strony producenta: https://unitronicsplc.com/software-unilogic-for-programmable-controllers/ .
Żeby pobrać UniLogic klikamy "Download Latest Version".
Wymagania sprzętowe
Minimalne wymagania sprzętowe zalecane przez producenta to procesor 1.6GHz, 1GB pamięci RAM, 10GB pamięci na dysku oraz przynajmniej Windows 7.
Instalacja Unilogic
Gdy już pobierzemy plik instalacyjny, należy go otworzyć i postępować zgodnie z instrukcjami instalatora.
Wygląd UniLogic
Poniższy obrazek przedstawia widok UniLogic z naciskiem na edytor drabinkowy wraz z pełnym opisem.
1 |
Drzewko projektu |
Wszystkie aspekty projektu są dostępne za pośrednictwem drzewa projektu. Kliknij odpowiednią opcję, aby otworzyć ją w głównym obszarze roboczym. |
2 |
Obszar roboczy |
W tym obszarze wyświetlany jest bieżący wybór z drzewa projektu. Należy pamiętać, że wszystkie aktywne opcje projektu są dostępne za pośrednictwem zakładek u góry. |
3 |
Wstążka |
Górne menu, które zawiera czynności zorganizowane w zakładkach, które można wykonać. |
4 |
Przybornik |
Jest to zależne od wybranej opcji w drzewku projektu. Gdy Ladder znajduje się w obszarze roboczym, wyświetlane są polecenia Ladder. Wybranie HMI, konfiguracji hardwer’owej lub innej opcji powoduje wyświetlenie odpowiedniego przybornika. W razie potrzeby w tym panelu lub w innym panelu bezpośrednio pod przybornikiem otwierany jest panel właściwości. |
5 |
Tagi |
Tutaj wyświetlane są tagi danych projektu. Kliknij kartę w dolnej części panelu, aby wyświetlić grupy tagów. |
6 |
Lista błędów |
Tutaj wyświetlane są błędy, takie jak błędy kompilacji |
7 |
Okno wyszukiwania |
Można:
|
Uruchamianie wielu instancji systemu UniLogic
Można otworzyć i uruchomić więcej niż jeden projekt UniLogic, a także przeciągać lub kopiować elementy drabinkowe i szczeble z jednego otwartego projektu UniLogic do innego otwartego projektu. Należy pamiętać, że UniLogic automatycznie tworzy tagi i struktury w razie potrzeby.
Ladder: kopiowanie i wklejanie
W projekcie źródłowym kliknij prawym przyciskiem myszy na szczebel i wybierz Kopiuj.
Możesz także wybrać więcej niż jeden szczebel drabinki i skopiować je, klikając prawym przyciskiem myszy.
W projekcie docelowym kliknij prawym przyciskiem myszy na żądany szczebel i wybierz Wklej.
Następny obrazek przedstawia kompletny szczebel drabinkowy skopiowany ze źródła do miejsca docelowego; zwróć uwagę, że komentarz szczebla został również wklejony, a UniLogic automatycznie utworzył zmienną Struct, która występuje w tym szczeblu.
Ladder: Przeciągnij i upuść
W projekcie źródłowym kliknij szczebel, przytrzymaj i przeciągnij go do jego lokalizacji w projekcie docelowym.
HMI/Webserver: Kopiowanie pomiędzy projektami
- Na ekranie HMI lub stronie internetowej (Webserver) projektu źródłowego wybierz jeden lub więcej elementów i naciśnij CTRL + C.
- Na ekranie HMI projektu docelowego lub na stronie internetowej kliknij w dowolnym miejscu na wybranym ekranie, a następnie naciśnij klawisze CTRL + V.
UniLogic automatycznie utworzy wszelkie struktury lub tagi obsługujące kopiowane elementy.
Różnice pomiędzy UniLogic a VisiLogic
Poniższa lista różnic pomiędzy oprogramowaniem dla Vision/Samba a UniLogic ma na celu pomóc użytkownikom, którzy mogą być zaznajomieni z serią sterowników Vision/Samba i oprogramowaniem VisiLogic.
Funkcje UniLogic, których nie ma w VisiLogic
- Wstążka programu
Dostęp do działań ogólnych można uzyskać za pośrednictwem kart w górnej części okna UniLogic.
- Przybornik
Znajduje się po prawej stronie okna UniLogic, jest kontekstowy i zawsze wyświetla odpowiednie opcje w zależności od wybranej opcji w drzewie projektu.
- Konfiguracja sprzętowa
Ponieważ platforma UniStream jest modułowa, różne komponenty sprzętowe są prezentowane oddzielnie. Wszystkie komponenty są dostępne poprzez drzewo projektu.
Uwaga: sterowniki PLC platformy UniStream są określane jako CPU
- Tagi danych
UniLogic opiera się na leksykalnych tagach danych, a nie operandach. Pamięć jest przydzielana dynamicznie w zależności od utworzonych tagów i typu danych powiązanych z nimi.
Należy jednak pamiętać, że można utworzyć projekt zawierający wstępnie zdefiniowane tagi w stylu VisiLogic. Kliknij kartę Project, a następnie wybierz opcję New (Pre-defined operands).
- Struktury tagów danych
Mogą to być:
- Tworzone automatycznie: UniLogic automatycznie tworzy struktury tagów danych tam, gdzie jest to konieczne, np. podczas konfigurowania Hardware i komunikacji lub używania timerów w programie.
- Zdefiniowane przez użytkownika: Użytkownik konfiguruje struktury zgodnie z potrzebami swojego programu.
- Komunikacja
Poprzez konfigurację, a nie drabinkę. Na przykład, jeśli aplikacja korzysta z MODBUS, należy ustawić żądane operacje/polecenia i obszary operacji w konfiguracji każdego urządzenia podrzędnego. Częstotliwość komunikacji danych ustawia się w oknie właściwości dla każdego urządzenia podrzędnego.
- Bloki funkcyjne zdefiniowane przez użytkownika (UDFB)
Można wybrać dowolną funkcję UniLogic (będącą odpowiednikiem podprogramu VisiLogic), zdefiniować tagi danych wejściowych i wyjściowych, a następnie przeciągnąć funkcję do dowolnego miejsca w programie.
- VNC - nowy zdalny dostęp
Do zdalnego dostępu do sterowników można użyć dowolnego klienta VNC.
- Dostosowywanie interfejsu UniLogic
Możesz zadokować lub odpiąć dowolne okno w UniLogic. Ponadto należy pamiętać, że UniLogic dopasuje się do każdego ekranu komputera bez pogorszenia jakości. Główne okno robocze można powiększyć, aby dostosować je do własnych potrzeb.
- Protokół FB
Ta funkcja jest teraz realizowana przez Message Composer
Podsumowanie
Pierwsze uruchomienie sterownika UniStream oraz instalacja programu UniLogic nie należą do czynności sprawiających wiele problemów. Powinno się jednak zwracać uwagę czy przewody są podłączone w sposób właściwy, czy są poprawnie zaizolowane.
Skontaktuj się ze specjalistą Elmark
Masz pytania? Potrzebujesz porady? Zadzwoń lub napisz do nas!