Automotive to jeden z tych sektorów, w których robotyzacja daje duże pole do popisu. Najczęściej myśląc o czynnościach do zautomatyzowania mamy przed oczami prace montażowe lub spawanie. Jednak w przypadku tyskiej firmy Stellantis, która zajmuje się produkcją samochodów marki Fiat, sprawa jest dużo ciekawsza.
Wyzwanie
Dotychczas proces napełniania zbiornika płynem do spryskiwaczy był realizowany przez pracowników. Operator stał przy linii i specjalnym pistoletem napełniał zbiornik w każdym aucie. Był to proces powtarzalny i nużący, a jednocześnie wymagający precyzji.
A zatem – idealny, by go zautomatyzować za pomocą cobota.
Rozwiązaniem okazał się cobot...
Stały dialog z systemem dostarczania płynu pozwalał robotowi wiedzieć, ile płynu zostało wprowadzone, kiedy proces został zakończony, dzięki czemu mógł się cofnąć na wygodną pozycję poza obszarem interferencji z ruchem samochodów i wrócić na pozycję początkową w ruchu suwaka na potrzeby następnego cyklu operacyjnego. Mechanizm dostarczania płynu gwarantował, że proces odbywał się bez rozlewania i był efektywny.
Cobotyzacja=elastyczność
Robot współpracujący potrafił dostosować się do różnych modeli pojazdów, zapewniając elastyczność w produkcji. Jego zaawansowane sensory i systemy kontroli zagwarantowały precyzję niezbędną do wykonywania delikatnych zadań z niezwykłą dokładnością. Właśnie tak prezentuje się przyszłość produkcji samochodów, w której maszyny pracują harmonijnie ramię w ramię z ludźmi.
Liczy się współpraca między człowiekiem a robotem
Integralnym elementem wdrożenia był kontakt z personelem Stellantis: inżynierami oraz specjalistami pracującymi przy linii produkcyjnej. Ich opinie, opinie i wskazówki były bezcenne przy kształtowaniu ostatecznego rozwiązania.
Szczegóły wdrożenia:
Klient: Stellantis
Integrator: Drim Robotics
Dystrybutor: Elmark Automatyka
Opis:
Ramię robota UR5e Universal Robots zostało wyposażone w system wizyjny 2D Sensopart od firmy Sales. Integrator, Drim Robotics, przygotował adapter pod pistolet i sterowanie nalewaniem płynu. Całość umieszczono na wózku, który podąża wzdłuż linii produkcyjnej.
Rezultat
Osoby, które do tej pory musiały wykonywać monotonne i nużące czynności teraz mogą zostać oddelegowane do ciekawszych zadań. Jednocześnie aplikacja oferuje precyzję dozowania niedostępną dla człowieka. System wizyjny sprawia, że proces jest bardzo dokładny.
Na pytane o plany na kolejne robotyzacje, Michał Lach, kierownik produkcji w Stellantis odpowiada jasno:
Jednocześnie dodaje:
Czy robot zastąpi człowieka?
Pokazane studium przypadku najlepiej pokazuje, że nie.
Pracownicy, początkowo niechętni wobec automatyzacji, bardzo szybko docenili zmiany. Teraz mogą wykonywać prace, które nie są powtarzalne i nużące, a znacznie bardziej kreatywne.
Drim Robotics - ponad 10 lat innowacji
Firma narodziła się w 2013 roku, ale już wtedy bazowała na kilkunastoletnim doświadczeniu swoich założycieli w zakresie robotyzacji i automatyki.
Dzięki głębokiemu zrozumieniu dynamicznego środowiska przemysłowego firma szybko stała się filarem w dziedzinie robotów współpracujących. Dziś jest liderem na rynku robotyki, oferując swoim klientom najnowocześniejsze rozwiązania techniczne. To osiągnięcie przypisywane jest zespołowi, znanemu z umiejętności rozumienia indywidualnych potrzeb każdego klienta i oferowania najnowocześniejszych rozwiązań automatyzacyjnych dostosowanych do jego potrzeb.
Lider w dziedzinie robotyzacji montażu
Flagowym osiągnięciem Drim Robotics jest stworzenie automatycznych linii montażowych, osiągnięcie to symbolizuje szczyt postępu technologicznego. Te linie montażowe są najlepszym przykładem zaangażowania firmy w innowacje i postęp.
Jednym z przełomowych momentów w historii Drim Robotics było nawiązanie współpracy z Universal Robots, i objęcie roli Certyfikowanego Integratora Systemu (CSI). Tym samym firma podjęła wyzwanie związane z eksploracją nowych możliwości integracji, co przyniosło dalsze osiągnięcia w dziedzinie automatyzacji przemysłowej.
Wspólna inicjatywa producenta, integratorów i dystrybutora
W trakcie WIW23 Drim Robotics, obok Elmark Automatyka, Universal Robots i licznych integratorów, zaprezentował aplikację zgrzewania punktowego z użyciem robota UR20, wprowadziły firmę w nową erę.
Firma nieustannie wciela w życie ducha innowacji, współpracy i elastyczności, co czyni ją potęgą w świecie robotyki. Dzięki jej nieustannie rozwijającym się zdolnościom i silnemu ugruntowaniu w branży, firma jest gotowa kształtować przyszłość robotyki kolaboratywnej.
Sprawdź potencjał robotyzacji w swojej firmie
Jeśli Ty również widzisz potencjał na zautomatyzowanie procesów, zacznij od bezpłatnego audytu:
https://tech.elmark.com.pl/rbt/Zapytaj-o-audyt.html
Skontaktuj się ze specjalistą Elmark
Masz pytania? Potrzebujesz porady? Zadzwoń lub napisz do nas!