Zrobotyzowana obsługa maszyn – sposób na nieustającą produkcję

24.06.2022 How to / Robotyzacja
cobot
Wizerunek autora
Aleksandra Panufnik Były pracownik Elmark Automatyka S.A.
Producent: Universal Robots
  • Zakłady przemysłowe

Wydajniejsza produkcja dzięki cobotom Universal Robots i oprogramowaniu Robotiq Machine Tending Solution

Tokarki i frezarki CNC, maszyny do grawerowania, prasy krawędziowe – to tylko część przykładów maszyn, których pracę można z zyskiem zrobotyzować. Oprócz oszczędzenia operatorowi monotonnej i często szkodliwej pracy, takie rozwiązanie może pomóc wydłużyć czas pracy maszyny i zminimalizować przestoje. Warto jednak pamiętać, że aby tego typu współpraca była efektywna, ważne jest, aby robot był w stanie szybko nauczyć się tego, czego od niego wymagamy.

Rozwiązanie 4 problemów produkcji małoseryjnej

W przypadku produkcji o dużym zróżnicowaniu (high-mix, low-volume) stajemy przed kilkoma wyzwaniami:

Po pierwsze: przezbrojenie. Ile czasu tracimy?

Dziś cobot musi zajmować się np. obsługą maszyny CNC, ale za miesiąc będziemy potrzebować jego pomocnego ramienia przy szlifowaniu. Taka zmiana jest wpisana w samą ideę robota współpracującego, bo wystarczy zmienić efektor (czyli np. maszynę, która obsługuje cobot) i ewentualnie przenieść go w inne miejsce i to bez konieczności kotwiczenia.

Po drugie: ograniczone miejsce. Czy robot wymaga wygrodzeń?

Odpowiadając najkrócej: nie. 17 wbudowanych funkcji bezpieczeństwa pozwala cobotowi pracować ramię w ramię z człowiekiem. Tym samym nie martwimy się ani o koszty wygrodzeń, ani o drogocenne w wielu niewielkich zakładach miejsce. De facto, cobot zajmuje go często mniej niż stanowisko dla człowieka.  

Po trzecie: koszt. Jak szybko zwróci się robot?

Średni zwrot z inwestycji to zaledwie 195 dni. Jest to jednocześnie najkrótszy okres zwrotu w całym sektorze robotyki. Takie tempo to idealna odpowiedź na oczekiwania rynku produkcji małoseryjnej.

Po czwarte: programowanie cobota. Czy trzeba być programistą?

Ta kwestia wymaga oddzielnego rozwinięcia. Co prawda skomplikowane programowanie nie jest wcale konieczne w przypadku robota współpracującego, bo często wystarczy „nauczenie” go danej czynności poprzez mechanizm wodzenia. Ale… jak zwykle diabeł tkwi w szczegółach, a naszą produkcję możemy znacznie usprawnić. Przyjrzyjmy się temu zagadnieniu.

Robotiq Machine Tending Solution – by produkcja mogła ruszyć jeszcze szybciej

Choć programowanie robota Universal Robots jest szybkie i intuicyjne, w przypadku obsługi maszyn proces ten może zostać jeszcze bardziej uproszczony. Certyfikowane zestawy aplikacji i komponentów UR+ tworzone są z myślą o szybszym wdrożeniu aplikacji i często są dostępne wyłącznie dla robotów Universal Robots. Dzięki Machine Tending Solution od firmy Robotiq zarówno sama instalacja stanowiska, jak i programowanie aplikacji jest bardzo prostym i nieinwazyjnym procesem.


Programowanie cobota w praktyce

Tworzenie programów przy pomocy Machine Tending Copilot – intuicyjnego oprogramowania do obsługi maszyn – jest o 75% szybsze niż tradycyjne programowanie, gdyż składa się zaledwie z trzech kroków:

1. Ustawianie głównych punktów ścieżki

Są ustawiane raz i stanowią punkty odniesienia dla aplikacji.

Rysunek nr 1. Machine Tending Copilot – ustawianie głównych punktów ścieżki.

Rysunek nr 1. Machine Tending Copilot – ustawianie głównych punktów ścieżki.

2. Ulepszanie procesu

Dzięki menu akcji możliwe jest dostosowanie rozwiązania do indywidualnych potrzeb. Jest to między innymi określenie szczegółów załadunku detalu, a także jego oczyszczania.

Rysunek nr 2. Machine Tending Copilot – ustawianie parametrów załadunku maszyny.

Rysunek nr 2. Machine Tending Copilot – ustawianie parametrów załadunku maszyny. 

3. Inteligentne ruchy

Machine Tending Copilot umożliwia optymalizację ruchów pomiędzy punktami głównymi, znalezienie najlepszej ścieżki i automatyczne unikanie kolizji w gnieździe produkcyjnym.

Rysunek nr 3. Machine Tending Copilot – optymalizacja ruchów robota.

Rysunek nr 3. Machine Tending Copilot – optymalizacja ruchów robota.

W przeciwieństwie do tradycyjnych rozwiązań, moduły komunikacyjne Robotiq są nieinwazyjne i nie wymagają instalacji przez certyfikowanych techników. Stanowisko nie jest na stałe zmieniane na potrzeby komunikacji z robotem, a całość można wdrożyć w 2-3 godziny. Zestaw pozwalający na współpracę robota z maszyną CNC zawiera m.in. monitor statusu maszyny, kontroler systemu mocującego, czy przycisk rozpoczynający cykl, który może kontrolować zarówno robot jak i człowiek. Rozwiązanie może zostać rozszerzone o system wizyjny czy regulowaną podstawę robota. 

Rysunek nr 4. Przykładowe nieinwazyjne moduły komunikacji maszyny z robotem.

Rysunek nr 4. Przykładowe nieinwazyjne moduły komunikacji maszyny z robotem. 

Szybciej, wydajniej, prościej - podsumowanie korzyści

Dzięki rozwiązaniu do obsługi maszyn firmy Robotiq oraz robotom Universal Robots, możliwe jest szybkie, nieinwazyjne i proste zrobotyzowanie maszyn. Wszystko, czego potrzeba do komunikacji robota z maszyną zawarte jest w zestawie i może zostać wdrożone bez pomocy fachowca.  Prosty graficzny interfejs pozwala na sprawną konfigurację i prowadzenie operatora krok po kroku przez wszystkie konieczne etapy. To przekłada się na skrócenie przestojów maszyny, a tym samym przyspiesza zwrot z inwestycji.

 

Zapytaj o audyt

Skontaktuj się ze specjalistą Elmark

Masz pytania? Potrzebujesz porady? Zadzwoń lub napisz do nas!